1ilaç

PSORCUTAN Scalp Solüsyonu

Intendis

 

Etken Maddeler:

Kalsipotriol 0.005 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Hastalık tablosunun gerektirdiği sürece, yetişkinlerde genelde günde iki kez (sabah ve akşam) hastalıklı alanlara tatbik edilir. Baş arkaya eğilir ve şişe ucu, saçları ayırarak, hastalıklı deriye yaklaştırılır. Şişeyi hafifçe sıkarak birkaç damla damlatılır ve ilaç yavaşça ovarak yedirilir. Saçlar ilaç tatbikinden hemen sonra yıkanmamalıdır. Solüsyon yıkanmış saç iyice kurutulduktan sonra başa tatbik edilmelidir. Haftalık kalsipotriol dozu toplam 5 mg'ı aşmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Psöriazis vulgarisin (sedef hastalığı) tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Kalsiyum metabolizması değişiklikleriyle seyreden hastalıklarda ve duyarlı kişilerde kontrendikedir. Psoriasis punctata ve akut pustulöz psoriasis arzeden hastalar kalsipotriol ile tedavi edilmemelidir.

 

Uyarılar:

Yüze uygulanmamalıdır. Hastalıklı deri kısımlarına uygulandıktan sonra eller, ilacın yüze ve sağlıklı deriye bulaşmaması için iyice yıkanmalıdır. Gebelik ve süt verme döneminde, bu konulardaki bilgiler henüz yetersiz olduğundan, kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Zaman zaman geçici olan deri irritasyonları (kaşınma ve kızarıklık) görülebilir. Nadir olgularda, tedavinin kesilmesiyle birlikte geçen fasiyal ya da perioral dermatit oluşabilir.