1ilaç

SİSTRAL Krem

I.E.Ulugay

 

Etken Madde(ler):

Klorfenoksamin HCl 15 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

20 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Hasta bölgeye günde bir kaç kez uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Histamin liberasyonu sonucu ciltte oluşan belirtilerin ve bundan doğan şikayetlerin ortadan kaldırılmasında kullanılır. Örneğin; ürtiker ve ekzama gibi alerjik, kaşıntılı hallerde, 1.derece yanıklarda, böcek sokmaları, güneş yanığı ve donmaların lokal semptomatik tedavisinde.

 

 

Kontrendikasyonları:

Parabenlere aşırı duyarlığı olan kişilerde kontrendikedir. Özellikle süt çocukları ve küçük çocuklarda geniş satıhlı yanıklarda (örn. ateş yanıkları ve kaynar su yanıklarında) kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Haricen kullanılması hallerinde, eğer kullanılıyorsa oral dozu azaltılmalıdır. Geniş satıhlı yanıklarda, iltihabi olaylarla anatomik değişikliğe uğramış deri kısımlarında veya özellikle geniş satıhlar halinde uygulandığında, klorfenoksamin hidroklorürün yüksek miktarlarda perkutan resobsiyonuna bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda nadir hallerde çocuklarda huzursuzluk, sersemlik hissi ve pupillalarda genişleme, yetişkinlerde yorgunluk ve ağız kuruluğu gelişebilir. Tedavinin kesilmesini takiben bu belirtilerin tamamı kaybolur. Devamlı kullanım süresi 7 günü aşmamalıdır. Önerildiği şekilde kullanımı halinde sistemik etkisi yoktur. İleri derecede ve geniş satıhlı yanıklarda kullanımı önerilmez.

 

Yan Etkileri:

Geniş satıhlar halinde uygulandığında nadiren duyarlık reaksiyonları ve yorgunluk görülebilir.