1ilaç

SPASMOMEN Film Tablet

I.E.Ulugay

 

Etken Maddeler:

Otilonyum bromür 40 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 film tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

İrritabl kolon ve distal enterik bölgenin spastik-ağrılı belirtilerinde günde 2-3 defa bir tablet alınır. Endoskopi sırasında oluşabilecek intestinal spazmları azaltmak için endoskopiden 1 saat öncesine kadar 1-2 tablet alınması önerilir.

 

 

Endikasyonları:

Otilonyum bromür, L-tipi Ca(2+) kanallarının ve reseptörlerinin (taşikinin ve muskarinik) açılmasını engelleyerek Ca(2+)'un bu kanallar yoluyla ince barsak düz kas hücrelerine girişini engeller. İrritabl kolon ve distal enterik bölgenin spastik-ağrılı durumlarında spazm çözücüdür. Ayrıca endoskopi sırasında oluşabilecek intestinal spazmları azaltmak için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçindeki maddelerin herhangi birine karşı aşırı hassasiyet durumunda kontrendikedir. Kolon tıkanması durumunda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Glokom, prostat hipertrofisi ve pilor stenozu olan hastalarda ve laktasyonda dikkatli kullanılmalıdır. Otilonyum bromürün gastrointestinal sistem düz kasları üzerinde gevşeme etkisi oluşturmasından dolayı çoğunlukla diyabetik hastalarda görülen konstipasyon ve barsak atonisi ile karakterize durumlarda dikkatli olunmalıdır. Hamilelik kategorisi B'dir. Hamilelikte kullanımı ile ilgili yeterli veri olmadığından, hamilelik ve emzirme döneminde ancak zorunlu durumlarda ve hekim gözetiminde kullanılmalıdır. Çocuklarda kullanımı ile ilgili klinik veri yoktur bu nedenle sadece yetişkinlerde kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Absorbsiyon oranı çok düşük olduğundan yan etkiler başlıca sindirim sisteminde görülürler( bulantı, kusma, epigastrik ağrı). Terapötik dozlarda otilonyum bromür atropin benzeri etkileri provoke etmez.