1ilaç

ENGERIX B Pediyatrik Aşı

 GlaxoSmithKline (GSK)

 

 

Etken Madde(ler):

Hepatit B virüsünün yüzey antijeni (HBsAg) 10 mcg/1 doz (0.5 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 enjektör, 1 doz'luk 1 flakon içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Primer Aşılama: Optimal koruma sağlamak için 3 i.m. enjeksiyondan oluşan bir dizi aşılama gereklidir. Bağışıklamanın 0, 1 ve 2. aylarda yapıldığı hızlı şema daha hızlı koruma sağlar ve hastanın daha iyi uyarlığı beklenir. 2. ve 3. dozlar arasında daha fazla zaman bırakılan şemalarda (0, 2 ve 6. aylarda yapılan bağışıklamalar gibi) koruma daha geç başlayabilir, fakat daha yüksek anti-HBs antikor titreleri oluşur. Rapel Dozu: Anti-HBs antikor düzeylerinin 10 IU/l altına düştüğü durumlarda, özellikle risk altındaki bütün kişilere rapel dozu önerilir. 0, 1 ve 2. ay şeklinde yapılan primer aşılamada rapel dozunun aşının ilk dozundan 12 ay sonra uygulanması önerilir. Bir sonraki rapel dozu primer aşılama şemasının uygulanmasının ardından muhtemelen en az 8 yıl gerekmeyecektir. 0, 1 ve 6. ay şeklinde yapılan primer aşılama şemasının ardından bir rapel dozu muhtemelen, ortalama 5 yıldan önce gerekmeyecektir.

 

 

Endikasyonları:

Hepatit-B virüsü enfeksiyonuna karşı aktif bağışıklamada endikedir. Hepatit-D enfeksiyonlarına karşı korunma da beklenebilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşının herhangi bir komponentine aşırı duyarlılık ve ciddi ateşli enfeksiyonlularda kontrendikedir. Gebelerin aşılanmaması önerilmektedir. Diyalizdeki hastalarda ve immün sistem yetmezliği olanlarda daha sık aralıklarla uygulanmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Enjeksiyon yerinde duyarlılık, eritem, şişkinlik, ateş, baş ağrısı, bulantı ve halsizlik gibi yan etkiler görülebilir.