1ilaç

DERMOVATE Krem

 GlaxoSmithKline (GSK)

 

 

Etken Madde(ler):

Klobetazol 17-propiyonat 0.05 %

 

Piyasa Şekilleri:

25 g, 50 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1-2 kez az miktarda hastalıklı bölgeye uygulanır. Tedaviye 4 haftadan, saç losyonuyla 2 haftadan fazla devam edilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), inatçı ekzemalar, liken planus, diskoid lupus eritematozus ve daha az aktif steroidlere yeterli yanıt vermeyen diğer durumların tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Rozasea, akne vulgaris , perioral dermatitis, derinin primer viral enfeksiyonlarında (örn. herpes simpleks, su çiçeği), mantar veya bakterilerin neden olduğu primer enfekte deri lezyonlarında, 1 yaşın altındaki çocuklarda dermatit ve bebek bezi pişikleri dahil dermatozlarda kullanılması ve aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uzun süreli devamlı tedaviden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Özellikle bebek ve çocuklarda oklüzyon uygulanmasa bile adrenal supresyon oluşabilir. Eğer çocuklarda kullanılması gerekiyorsa, tedavinin her hafta gözden geçirilmesi önerilir. Bebek bezinin oklüzif etki yapacağı unutulmamalıdır. Kortikosteroidlerle uzun süreli lokal tedavide vücudun diğer bölümlerinden çok yüzde atrofik değişiklikler görülebilir. Bu durum psoriasis, diskoid lupus eritematozus ve ağır ekzemaların tedavisinde göz önünde bulundurulmalıdır. Göz kapaklarına uygulandığında glokoma neden olabileceğinden göze kaçırılmamasına dikkat edilmelidir. Lokal steroidlerin nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle psoriasiste kullanılması riskli olabilir. Psoriasiste kullanıldığında hastaların yakın takibi gereklidir. Enfekte olmuş enflamatuvar lezyonların tedavisinde uygun antimikrobik tedavi uygulanmalıdır. Enfeksiyon genişlemesi görülürse hemen kortikosteroid tedavisine son verilmeli, gerekirse sistemik antimikrobik tedaviye geçilmelidir. Oklüzyon tedavisi bakteri üremesini kolaylaştıracak ılık ve nemli ortamı sağlayacağından her ilaç uygulamasından önce cilt temizlenmelidir. Gebelikte güvenilirliğiyle ilgili yapılmış çalışmalar yoktur. Topikal kortikosteroidlerin gebelerde büyük miktarlarda veya uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Uzun süre büyük miktarlarda kullanılması veya çok geniş bölgelerin tedavisi hiperkortisizm belirtilerini meydana getirmeye yetecek miktarlarda sistemik absorpsiyona neden olabilir. Bebek ve çocuklarda oklüzif tedavi uygulanmasıyla bu olasılık artar. Yüksek derecede aktif kortikosteroid mustahzarlarıyla uzun süreli ve yoğun tedavi uygulandığında, özellikle oklüzif tedavi yapılırsa veya deri kıvrımlarına uygulanırsa incelme, deride çizgilenme, yüzeysel kan damarlarının genişlemesi gibi lokal atrofik değişiklikler görülebilir. Nadir olgularda psoriasisin kortikosteroidlerle tedavisinin (veya tedavinin ani durdurulması) hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini tahrik ettiği düşünülmektedir. Aşırı duyarlılık belirtileri görülürse tedavi durdurulmalıdır. Topikal steroidlerle tedavide pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis görülebilir.