1ilaç

BACTROBAN Krem

 GlaxoSmithKline (GSK)

 

 

Etken Madde(ler):

Mupirosin 2 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

10 güne kadar olan sürelerle etkilenmiş bölgeye günde 3 kez topikal olarak uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Mupirosin, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) dahil çok sayıda gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. Küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar ya da aşınma gibi sekonder enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Polietilen glikol içeren diğer pomadlara karşı aşırı duyarlı olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Sadece önerilen etkilenmiş alana uygulanmalıdır.  Yüzde kullanıldığında göz ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Formülasyonu oftalmik ve burun içi kullanıma uygun değildir. Polietilen glikol, açık yaralardan ve tahrip olmuş deriden absorbe olabilir. Böbrek yoluyla atıldığı göz önüne alınarak, diğer polietilen glikol pomadlarla olduğu gibi, orta şiddette veya ağır böbrek yetmezliği bulunan kişilerde dikkatle kullanılmalıdır. İnsanlarda yapılan çalışmalar hamilelik sırasında güvenle kullanılabileceğini düşünmek için yeterli değildir. Süt verme dönemininde kullanıma ait yeterli veri bulunmamaktadır.

 

Yan Etkileri:

Klinik çalışmalar sırasında, uygulama bölgesinde yanma, batma, kaşıntı gibi hafif yan etkiler görülmüştür. Deride duyarlılık reaksiyonları nadir olarak bildirilmiştir. Ayrıca sistemik allerjik reaksiyonlar bildirilmiştir.