1ilaç

PROGYNEX Yumuşak Kapsül

FARMAKO

 

 

Etken Madde(ler):

Progesteron

 

Piyasa Şekilleri:

200 mg: 30 yumuşak kapsül, 100 mg: 30 yumuşak kapsül içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Biyoyararlanımı artacağından tok karnına alınması önerilir. Ortalama günlük doz 200-300 mg'dır. 200 mg akşam yatarken veya 100 mg sabah, 200 mg akşam yatarken alınır. Luteal yetmezliklerde, premenstrüel sendrom, benign mastopatiler, menstrüel düzensizlikler, premenapoz; 10 gün süreli siklik tedavi uygulanır (her siklusda 17. günden 26. gün dahil). Menopozun yerine koyma tedavisinde estrojenlerin tek başına kullanılması önerilmez (hiperplazi riski). 3 haftalık estrojen uygulamasına son 2 hafta progesteron ilave edilir (10 gün süre ile 200-400 mg/gün dozlarında) ve bundan sonra 1 hafta tedaviye ara verilir (menstrüel kanama meydana gelir). Luteal yetmezliğin neden olduğu kısırlık tedavisinde termik eğrinin durumuna göre menstrüasyonun 17.gününden itibaren günde 200 mg. Mensturasyon bozukluklarında, menstrual kanamaların düzelmesine kadar. Düşük tehdidi varsa ya da luteal yetmezlik nedeniyle meydana gelen tekrarlayan abortusların önlenmesi için 3 doz halinde günde 200 mg kullanılır. Bazen doz günde 300 mg'a çıkartılır.

 

 

Endikasyonları:

Premenstrüel sendrom, menstrüel düzensizlikler (disovülasyon veya anovülasyon), benign mastopatiler, premenopoz (hiperestradiolemi olmadan), menopoz (estrojenik tedaviyi tamamlayıcı olarak), luteal yetmezlik nedeni ile kısırlık, düşük tehlikesi veya luteal faz yetmezliğine bağlı tekrarlayan abortusların önlenmesinde endikedir. Progesteron kullanımı, korpus luteum salgısının yetersiz olduğu kesinlikle kanıtlanmış durumlarda uygundur.

 

 

Kontrendikasyonları:

Meme veya üreme organları karsinomasında, anormal ve nedeni belli olmayan vajinal kanamalarda, ölü embriyo abortusunda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uyku hali oluşturabilme riski nedeni ile gece yatarken alınması önerilir. Her 6-12 ayda bir fiziksel muayene (özellikle meme ve pelvik organlara dikkat edilmeli), karaciğer fonksiyon testleri, Papanicolau testi yapılmalıdır. Gebelik kategorisi B'dir. Gebelerde gerekiyorsa kullanılabilir. Projestinler değişik miktarlarda anne sütü ile atılır. Emzirenlerin kullanmaması önerilir.

 

Yan Etkileri:

Özellikle sabahları ilaç alınmasından 1-3 saat sonrasında zaman zaman baş dönmesi, uyku hali, sersemlik gibi reaksiyonlarla karşılaşılmıştır. Menstrüasyon süresinde kısalma veya arada kanamalar meydana gelebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Bromokriptinle bir arada kullanılmaması önerilir. Çünkü projestinler amenore ve/veya galaktore meydana getirerek bromokriptinin etkisini bozabilir.