1ilaç

SALSİL-2 Jel

EMBİL

 

 

Etken Madde(ler):

Salisilik asit 2 %

 

Piyasa Şekilleri:

60 g'lık plastik HDPE tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Cilt sabunlu suyla yıkanıp, durulandıktan sonra, cilde ince bir tabaka halinde günde 1-2 kez uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Akne vulgarisin topikal tedavisinde kullanılır. Salisilik asit tıkalı folikülleri açar ve yeni komedonların oluşumunu önler. Tedaviye yardımcı olarakta kullanılabilir. Ayrıca seboreik dermatitte cildi temizleyici ve tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Salisilik aside duyarlı kişilerde, 2 yaşın altındaki çocuklarda, diyabetiklerde, dolaşım bozukluğu olan hastalarda, iltihaplı, enfekte, irrite olmuş dokularda ve ışın tedavisinden önce kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Geniş bir bölgeye, fazla miktarda ve uzun süre uygulandığında sistemik toksik belirtiler oluşabilir. Ciltte kuruluk ve irritasyona neden olabilir. Bu durumda günde  bir kez veyz günaşırı uygulanır. Gözlere ve mukozalara (genital, nazal, oral) uygulanmamalıdır. Gebelerde, emzirenlerde, çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı araştırılmamıştır. Sistemik emilim olabilir.

 

Yan Etkileri:

Baş dönmesi, işitme kaybı, halsizlik, bulantı, kusma, diyare, psişik değişiklikler ile karakterize salşisilat toksisitesi çok nadirde olsa görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Soyucu veya medikal sabun, temizleyiciler, akne preparatları, benzoil peroksit, rezorsinol, sülfür, tretinoin gibi soyucuları içeren preparatlar, after-shave losyonları, astrenjanlar, parfümlü sabunlar, alkol içeren preparatlar, kurutucu etkili kozmetikler, isotretinoin ve medikal kozmetiklerle etkileşebilir.