1ilaç

KORTOS Supozituvar

EMBİL

 

 

Etken Madde(ler):

Hidrokortizon asetat 5 mg, Polidokanol 27 mg

 

Piyasa Şekilleri:

24 supozituvar içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz dışkılama sonrası kullanılan 2-3 supozituvardır.

 

 

Endikasyonları:

İç ve dış hemoroidler (basit ve iltihaplı), anal fissür, radyasyona bağlı proktit, anal ekzema ve anal pruritde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Rektum ve anal bölgenin tüberkülozunda, enfeksiyon hastalıklarında, canlı virüs aşılarının uygulanması sırasında kullanılmamalıdır. Sistemik yan etki riski nedeniyle peptik ülser, osteoporoz, psikoz, ağır psikonevroz, diyabet, konjestif kalp yetersizliği, kronik böbrek yetersizliği gibi hastalıklarda ve yaşlı kimselerde kullanılması sakıncalı olabilir. Ancak preparattaki hidrokortizon miktarı ve bunun rektal absorbsiyon oranı düşüktür.

 

Uyarılar:

Proktolojik muayene yapılmadan kullanılamaz. İrritasyon görülürse uygulamaya son verilir. Enfeksiyon var ise uygun bir antifungal veya antibakteriyel ilaç verilmelidir. Beklenen etki hemen elde edilmezse, enfeksiyon kontrol altına alınana kadar kortikosteroid kullanılmasına ara verilir. Hamilelikte, teratojenite yönünden kortikosteroidlerin insanlarda güvenilirliği belirlenmemiştir. Hamilelerde gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Emziren annelerde ilacın hasta için önemi göz önüne alınarak ya tedavi veya emzirme kesilmelidir. Uzun kortikosteroid tedavisi süresince hastalar düzenli olarak hipertansiyon, glikozuri, hipokalemi, gastrik rahatsızlıklar ve mental değişiklik açısından takip edilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Kortikosteroidlere ait sistemik ve lokal yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır. Mide salgısı artması ve peptik ülser reaktivasyonu, su ve tuz retansiyonu (ödem), potasyum kaybı, hipertansiyonlularda arter basıncı artması, glukoz toleransı azalması, uzun süre kullananlarda Cushing sendromu, osteoporoz, psişik bozukluklar, akne, sürrenal korteks inhibisyonu. Lokal yan etkiler: Yanma, kaşıntı, hipertrikozis, telanjiektazi, mukoza atrofisi, irritasyon, kuruluk, folikülit, hipopigmentasyon, sekonder enfeksiyon, allerjik kontakt dermatit.