1ilaç

ROVAMYCINE Film Tablet

Eczacıbaşı

 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antibakteriyel İlaçlar > Makrolidler > Spiramisin

 

 

Etken Madde(ler):

Spiramisin 3 MIU

 

Piyasa Şekilleri:

10 film tablet
14 film tablet

 

 

Kullanım Şekli:

Ortalama doz günde 2-3 tablettir. Günlük doz 2 defada alınır.

 

 

Endikasyonları:

Duyarlı suşlar: Streptococcus A, Streptococcus mitis, sanguis, Meningococcus, Bordetella pertussis, Corynebacterium diphtheria, Clostridium, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Legionella pneumophila, Treponema, Leptospira, Campylobacter, Toxoplasma gondii, Stapylococcus (metisiline duyarlı). Orta derecede duyarlı suşlar: Listeria, Branhamella catarrhalis. Değişik derecede duyarlı suşlar: Haemophilus influenzae, Bacteroides fragilis, Vibro cholerae, Pneumococcus, Enterococcus, Gonococcus. Bu mikroorganizmalarca oluşturulan tonsillit, nazofarenjit, sinüzit, otit, bronşit, akut akciğer hastalıkları; grip ve döküntülü hastalıklardan sonra görülen solunum yolu komplikasyonlarının korunma ve tedavisinde, ağız boşluğu (odonto-stomatolojik) enfeksiyonların korunma ve tedavisinde; iltihaplı diş çekimleri, diş ve çene ameliyatları, paradontit vb.; deri enfeksiyonları; kemik enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir. Meningokoksik menenjit profilaksisinde, rifampisin kullanımının kontrendike olduğu durumlarda, penisiline allerjik hastaların akut eklem romatizması profilaksisinde de kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Spiramisine aşırı duyarlı hastalarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Spiramisin karaciğerde metabolize edilir. Tedavi sırasında yüksek dozlarda bile karaciğer fonksiyonlarında bir değişim bildirilmemiştir. Böbrek yetmezliği olanlarda doz ayarlaması dikkatle yapılmalıdır. Laktasyonda, süte yüksek oranda geçtiğinden dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bulantı, kusma, diyare gibi sindirim sistemi bozuklukları ve deri allerjileri görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Makrolidlerin ergot türevleriyle eşzamanlı kullanımlarında bazı iskemi durumları bildirilmiş olmakla birlikte, spiramisin ile ilgili herhangi bir bildiri yoktur.