1ilaç

KONGEST Pediyatrik Şurup

Eczacıbaşı

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 160 mg/5 ml, Fenilefrin hidroklorür 2.5 mg/5 ml, Klorfeniramin maleat 1 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişe

 

 

Kullanım Şekli:

6 ay-1 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 1/4 ölçek. 1-3 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 1/2-1 ölçek. 3-6 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 1-2 ölçek. 6-12 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 2 ölçek. Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar: 4-6 saat ara ile 2-3 ölçek. Günde 6 defadan daha fazla kullanılmamalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklarda hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, saman nezlesi ya da diğer üst solunum yolu alerjilerinde, burun tıkanıklığı, aksırık, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı ve hafif şiddetle seyreden ağrılar gibi çeşitli semptomlardan etkili bir rahatlama sağlar.

 

 

Kontrendikasyonları:

Antihistaminiklere, parasetamol veya fenilefrine karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir. Bazı antidepresif ilaçların (MAO inhibitörleri) bırakılmasının üzerinden 14 gün geçmeden bu kombinasyonu içeren müstahzarlar kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Bu ilaç kullanılırken, alkollü içecekler almaktan, motorlu araçlar veya ağır makinalar kullanmaktan sakınılmalıdır. Özellikle çocuklarda uyku hali ya da eksitabiliteye neden olabilir. Alkol, sedatifler ve trankilizanlar uyku hali etkisini artırabilirler. Astım, glokom, amfizem, kronik karaciğer rahatsızlığı, nefes darlığı, solunum zorluğu, hipertansiyon, diyabet, kalp ya da tiroid hastaları, prostat bezinin büyümesi nedeniyle idrara çıkmada zorluk çeken, antidepresif ya da yüksek tansiyon için ilaç veya MAO inhibitörü kullanan hastalar bu kombinasyonu içeren müstahzarları önerilen dozların üstünde kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır. Bu kombinasyonu içeren müstahzarlar ateş düşürücü etkisi için 3 günden daha uzun, diğer belirtiler için 7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.