1ilaç

JECTOFER Ampul

Eczacıbaşı

 

 

Etken Madde(ler):

Demir sorbiteks 640 mg

 

Piyasa Şekilleri:

2 ml'lik 10 ampul

 

Kullanım Şekli:

Jectofer, derin intramüsküler uygulanıma yöneliktir; damardan verilmez. Enjeksiyonlar tercihan kalçadan yapılmalı ve ilacın cilt altına kaçmaması için, uygulamadan önce cildi iyice germelidir. Enjeksiyonlar, her gün veya gün aşırı yapılır. Bir defada önerilen doz, kilo başına 1.5 mg veya total olarak 100 mg (1 ampul) demirdir. Tedavi süresi, hastadaki demir noksanlığına bağlıdır.

 

 

Endikasyonları:

Ağızdan verilen demirli preparatlara rezistan vakalar; ağızdan demiri tolere edemeyen ve böyle bir tedavinin endike olduğu hastalar (ağır dispepsi şikayetleri, mide ülseri, ülseratif kolit v.s.); tekrarlayıcı ve masif kanamalara bağlı büyük demir kayıpları; ağızdan verilen demirin yeterli derecede kısa zamanda gerekli hemoglobin yükselmesini sağlayamayacağı gebeliğin son devirleri; demirin vücutta hızla biriktirilmesi istenen vakalar (kronik kanayan lezyonlara bağlı ağır anemiler) ve kendilerine yazılan oral demir tedavisini uygulayacakları düşünülmeyen hastalarda endikedir.

 

Uyarılar:

Kadınlarda 200 mg, erkeklerde ise 250 mg demir uygulandığında kandaki hemoglobin değeri 100 ml'de 1 g yükselir. Hemoglobin miktarı kadınlarda %14.5 g, erkeklerde ise %15 g oluncaya kadar tedaviye devam etmelidir. Veya kadınlarda 35 mg, erkeklerde ise 45 mg demir uygulanımı kandaki hemoglobin değerini yüzde 1 ünite yükseltir. Hemoglobin düzeyi kadınlarda %90, erkeklerde %100 oluncaya kadar tedaviye devam edilmelidir. Ayrıca her iki cinste, demir depolarını doldurmak için 1000 mg gerekir. Molekülleri küçük olduğundan bir kısmı idrarla itrah edilir ve idrarı koyu renge boyar.