1ilaç

FURACIN Soluble Dressing Pomad

Eczacıbaşı

 

 

Etken Madde(ler):

Nitrofurazon 0.2 %

 

Piyasa Şekilleri:

56 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Lezyonların üzerine doğrudan bir gazlı bez veya spatül ile uygulanır. Postoperatif olgularda pomatın üzerine vazelinli gazlı bez konulması pansumanın yapışmasını önler ve bu şekilde 5-7 gün açılmadan bırakılır.

 

 

Endikasyonları:

Travmatik lezyonlarda, ameliyat yaralarının enfeksiyonlardan korunmasında (özellikle anorektal lezyonlara yapılan girişimler ve kolostomiden sonra: abse, osteomiyelit, antraks ve paranisilerin cerrahi tedavisinden sonra) endikedir. Özellikle diğer antibakteriyel ilaçlara rezistans gelişme olasılığı bulunan ikinci ve üçüncü derece yanıklarda tedaviye ilave olarak kullanılabilir. Özellikle geçmişinde rezistans bakteri epidemilerine rastlanılan hastanelerde, bakteriyel kontaminasyonun gref reddine yol açabileceği durumlarda da endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşırı duyarlılığı bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Böbrek yetmezliğinde dikkatle kullanılmalıdır. Topikal olarak uygulanan antibakteriyel ilaçların kullanımı sırasında, seyrek olarak, nitrofurazona duyarlı olmayan mantarların da içinde olduğu bir grup mikroorganizma enfeksiyon oluşturabilir. Böyle durumlarda ya da yerel hassasiyet ve tahriş belirtileri görüldüğünde kullanıma son verilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde dikkatli olunmalıdır. Gebelerde kullanımıyla ilgili yeterli bilgi olmadığından, yarar-risk olasılığı göz önünde tutularak kullanılması önerilir. Emziren kadınlarda ilacın süte geçtiğine ilişkin bir bilgi olmamasına rağmen, kesin kullanılması gerekiyorsa emzirmeye son verilmesi uygun olur.

 

Yan Etkileri:

Seyrek olarak (%1) döküntü, kaşıntı ve lokal ödem gibi değişik derecelerde kontakt dermatit reaksiyonları görülmüştür. Bu allerjik reaksiyonlar semptomatik olarak tedavi edilmelidir.