1ilaç

FERRO-VİTAL Kompoze Draje

Eczacıbaşı

 

 

Etken Madde(ler):

Ferro glukonat 200 mg, Vitamin B1 (Tiamin) 2 mg, Vitamin B2 (Riboflavin) 1 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 0.5 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 5 mcg, Vitamin C (Askorbik asit) 25 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.3 mg, Nikotinamid (Niasinamid) 10 mg

 

Piyasa Şekilleri:

50 drajelik ambalajlarda.

 

 

Kullanım Şekli:

Esansiyel hipokrom anemide günde 3x3-4 draje, gastrektomiden sonraki anemide günde 5x4 draje, enfeksiyöz hastalıklarındaki anemi ve pernisiyöz anemide günde 3x4 draje kullanılır. Ortalama günlük doz 3x2 drajedir.

 

 

Endikasyonları:

Demir ve vitamin eksikliğine bağlı anemilerde kullanılır. Esansiyel hipokrom anemi, kloroz, gebelik, laktasyon dönemindeki anemiler, ülseratif anemiler, pernisiyöz anemi, güçsüzlük, iştahsızlık, gelişim bozukluğu, sekonder anemi ve diğer anemi durumlarında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Alkolizm, enfeksiyon, pankreas iltihabı, mide ülseri, barsak bozukluğu ve demir yetmezliğine bağlı olmayan anemilerde, rejyonal enteritis ve ülseratif kolitte kontrendikedir.

 

Yan Etkileri:

Gastrointestinal bozukluk ve karın ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antasit, süt ve süt ürünleri, yumurta, çay, tetrasiklin, fosfatlar ve kalsiyum tuzlarıyla aynı anda kullanılmamalıdır. Aşırı dozdan kaçınılmalı ve ışıktan korunmalıdır.