1ilaç

EXODERIL Krem

Eczacıbaşı

 

 

Etken Madde(ler):

Naftifin HCl 10 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1 defa hastalıklı bölgeye uygulanır. Uygulamadan önce hastalıklı deri ya da tırnak bölgesi ılık suyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Tedavi süresi dermatofit enfeksiyonlarında 2-4 hafta, ağır durumlarda 4-8 hafta, yüzeyel candidiasiste 4 hafta, tırnak mikozlarında 6 ay ve pityriasis versicolorda 2 haftadır.

 

 

Endikasyonları:

Derinin ve deriden kaynaklanan dokuların (kıl, tırnak) dermatofit enfeksiyonları (meme altı, parmaklar arası, glüteüsler arası ve ingüinal bölgedeki deri kıvrımları arasındaki mikozlar) trichopton türleri, microsporium türleri, epidermophyton floccosum; yüzeysel candidiasis, onychomycosis, pityriasis versicolorda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Naftifine duyarlılık gösteren hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Önerilen şekilde kullanıldığında, fetusta ya da yenidoğanda olumsuz bir etki göstermesi beklenmez. Teratojenik araştırmalarda, naftifinin herhangi bir embriyotoksik etkisine rastlanmamıştır. Akut iltihaplı, açık lezyonlara uygulanmamalı, oftalmolojide kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Deride kuruma, kızarma ya da yanma gibi tahriş belirtileri görülebilir. Yan etkiler her zaman geriye dönüşümlüdür ve tedavinin kesilmesini gerektirmez.