1ilaç

Vİ-FER Kapsül

DEVA

 

 

Etken Madde(ler):

Ferro fumarat 175 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 30 mcg, Vitamin B9 (Folik asit) 20 mg, Vitamin C (Askorbik asit) 75 mg, Vitamin B1 (Tiamin) 3.5 mg, Vitamin B2 (Riboflavin) 3.5 mg, Nikotinamid (Niasinamid) 15 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 2 mg, Kalsiyum pantotenat 5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 kapsüllük ambalajlarda.

 

 

Kullanım Şekli:

Demir eksikliğinden kaynaklanan anemilerde günde 2-3 kapsül verilir. İhtiyarlıkta, hamilelikte ve mide ameliyatlarından sonra görülebilen demir eksikliğinden kaynaklanan anemilerde profilaktik olarak günde 1 veya 2 kapsül verilmesi tavsiye edilir.

 

 

Endikasyonları:

Erişkinlerde demir eksikliği ile birlikte görüİen , anemilerin tedavisinde ve folik asit eksikliğinin önlenmesinde, demir ve folik asit eksikliğinin yanısıra, B kompleks vitaminleri eksikliği görülen hallerde veya bu vitaminlere ihtiyacın arttığı durumlarda, hamilelerdeki demir, folik asit ve B kompleks vitamini eksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Pernisiyöz anemide ve etken maddelerden herhangi birine aşırı hassasiyeti olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

İlacın bileşiminde bulunan tartrazin nedeni ile allerjik reaksiyonlar görülebilir. Pernisiyöz anemi ve diğer megaloblastik anemilerin yalnız folik asidle tedavi edilmesi uygun değildir. Anemi mevcudiyetinde, nedeni ve türü saptanmalıdır. Folik asidin pernisiyöz anemi belirtilerini maskeleyebileceği akılda tutulmalı, özellikle yaşlılarda serumdaki B12 vitamini düzeyi tayin edilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Bulantı, epigastrik ağrı, diyare ve konstipasyon yapabilir. Bu semptomların nedeni olan irritasyon, dozun azaltılması veya ilacın yemeklerden sonra alınmasıyla önlenebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Magnezyum trisilikat ve karbonat gibi antasidlerle birlikte alındığında tedavi cevapsız kalabilir. Süt ve yumurta, demir emilimini azaltır. Tetrasiklinlerle birlikte verilmemelidir. İlacın mutlaka alınması gerekiyorsa birkaç saat arayla verilmelidir. Levadopa ile birlikte verildiğinde, levadopa'nın parkinson üzerindeki etkisini azaltabilir.