1ilaç

TEKFİN Sprey

DEVA

Formüler > Enfeksiyonlar > Antifungal İlaçlar > Terbinafin

 

 

Etken Madde(ler):

Terbinafin HCl 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik şişe

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler: Tekfin Sprey günde 1-2 kez uygulanabilir. Her uygulamadan önce problemli bölge temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Gerekli miktarda spreyi enfekte deri bölgesini ıslatana ve lezyonlu deri bölgesi ile çevresini kaplayana kadar uygulayın. Tinea corporis, cruris: 1 hafta, günde 1 defa. Tinea pedis: 1 hafta, günde 1 defa. Pityriasis versicolor: 1 hafta, günde 2 defa. Klinik semptomlarda birkaç gün içinde bir düzelme görülür. İlacın düzensiz kullanımı veya tedavinin erken kesilmesi hastalığın tekrarlama riskini artırır. İki hafta sonunda hala iyileşme bulguları yoksa teşhis bir kez daha gözden geçirilmelidir. Çocuklarda Tekfin Sprey Dermal'in kullanımı ile ilgili deneyim kısıtlı olduğundan kullanımı önerilmez.

 

 

Endikasyonları:

Tinea korporis, tinea kruris, tinea pedis, kutanöz kandidiyazis ve pitriyazis versikolorun neden olduğu dermatolojik mantar enfeksiyonlarının topikal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Terbinafine veya içindeki katkı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Sprey formunun, içeriğindeki alkol irritasyona yol açabileceğinden lezyonlu hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Sadece harici uygulamalar içindir. Göze temasından kaçınılmalıdır. Gebe kadında klinik deneyim çok sınırlı oldugundan, gebelik süresince yalnızca kesin gereklilik olduğunda kullanılmalıdır. Terbinafin anne sütüne geçer.

 

Yan Etkileri:

Uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve batma olabilir, ancak bu nedenle tedavinin kesilmesi nadirdir.