1ilaç

TEKFİN Krem

DEVA

Formüler > Enfeksiyonlar > Antifungal İlaçlar > Terbinafin

 

 

Etken Madde(ler):

Terbinafin HCl 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 g'lık tüp
30 g'lık tüp

 

 

Kullanım Şekli:

Tekfin günde 1-2 kez sürülebilir. Tekfin tatbik edilecek bölge temiz ve kuru olmalıdır. Krem ilgili deri bölgesine ve çevresine ince bir tabaka halinde sürülmeli ve hafifçe ovulmalıdır. İntertrijinöz enfeksiyonlarda (meme altı, parmak arası, kaba etler arasında, inguinal) uygulama yapılacak bölgenin üzeri, krem sürüldükten sonra özellikle geceleri, gazlı bezle örtülebilir. İdeal tedavi süreleri: Tinea korporis, kruris 1 hafta, Tinea pedis 1 hafta, Kutanöz kandidiasis 1 hafta ve Pityriasis versicolor 2 hafta. Klinik semptomlarda birkaç gün içinde bir düzelme görülür. İlacın düzensiz kullanımı veya tedavinin erken kesilmesi hastalığın tekrarlama riskini artırır. İki hafta sonunda hala iyileşme bulguları yoksa teşhis bir kez daha gözden geçirilmelidir. Çocuklarda terbinafinin topikal kullanımı ile ilgili deneyim sınırlıdır.

 

 

Endikasyonları:

Tinea korporis, tinea kruris, tinea pedis, kutanöz kandidiyazis ve pitriyazis versikolorun neden olduğu dermatolojik mantar enfeksiyonlarının topikal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Terbinafine veya içindeki katkı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Sprey formunun, içeriğindeki alkol irritasyona yol açabileceğinden lezyonlu hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Sadece harici uygulamalar içindir. Göze temasından kaçınılmalıdır. Gebe kadında klinik deneyim çok sınırlı oldugundan, gebelik süresince yalnızca kesin gereklilik olduğunda kullanılmalıdır. Terbinafin anne sütüne geçer.

 

Yan Etkileri:

Uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve batma olabilir, ancak bu nedenle tedavinin kesilmesi nadirdir.