1ilaç

DİKLORON Jel

DEVA

 

 

Etken Madde(ler):

Diklofenak dietilamonyum 11.6 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

50 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 3-4 kez tedavi edilecek bölgeye hafifçe ovularak uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Burkulma, ezilme, incinme gibi tendonların, ligamentlerin, kasların ve eklemlerin travma sonrası enflamasyonu; tendovajinit, bursit ve omuz-el sendromu gibi yumuşak doku romatizmasının lokalize şekilleri; dejeneratif romatizmanın lokalize şekillerinde (örneğin; periferik eklemler ve vertabral kolonda osteoartroz) kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Diklofenaka ve/veya diğer yardımcı maddelere karşı bilinen aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanılmamalıdır. Ayrıca, asetilsalisilik asit veya diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar tarafından astım atakları, ürtikerleri veya akut nezleleri alevlendiren hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Diklofenak topikal olarak uygulandığında sistemik yan etkilerin görülme olasılığı, oral diklofenak tedavisinde görülen yan etkilerin sıklığından daha azdır. Bununla beraber, oldukça geniş deri alanlarına ve uzunca bir süre uygulandığında sistemik yan etki olasılığı bertaraf edilemez. Sadece zedelenmemiş ve sağlıklı deri üzerine sürülmelidir (açık yaralara sürülmez). Gözlerle veya mukoz membranlarla temas ettirilmemelidir. Hamile kadınlar üzerinde yeterli deneyim olmadığından, preparatın hamilelerde kullanılması önerilmemektedir. Emziren annelerin sütünde aktif maddenin ölçülebilir miktarlarının bulunması beklenmez. Bununla beraber, emzirenlerde kullanımı ile ilgili herhangi bir deneyim bulunmamaktadır.

 

Yan Etkileri:

Lokal reaksiyonlar: Bazen alerjik veya alerjik olmayan kontakt dermatit (kaşıntı, ciltte kızarıklık, ödem, papül vezikül, bül veya derinin pullanması gibi semptomlar ve belirtiler gösteren). Sistemik reaksiyonlar: Çok ender olarak jeneralize deri döküntüleri; aşırı duyarlılık reaksiyonları (örneğin; astmatik atak, anjiyoödem); ışığa duyarlılık reaksiyonları.