1ilaç

TETAQUIN IM Flakon

CENTURİON 

 

Etken Madde(ler):

Tetanoz antitoksini (IG) 250 IU/1 doz (2 ml)

 

Piyasa Şekilleri:

2 ml'lik flakon

 

Kullanım Şekli:

Çocuklara ve yetişkinlere aynı doz verilmelidir. Yaralanma durumunda pasif bağışıklama: 1 doz (1 flakon, 250 IU). Nekrotize veya enfekte yara durumunda ya da yaralanmanın üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmişse, doz ikiye katlanmalıdır. Vücut ağırlığı normalden daha  fazla olan yetişkinlerde de dozun iki katının (500 IU) uygulanması endikedir. Üzerinden 3-4 gün geçmiş yaralanmalarda ürünün hastaya uygulanmasının fazla bir etkisi olmayacaktır. Klinik tetanoz tablosu: Tanı konur konmaz 12 doz (12 flakon) uygulanmalıdır. Ertesi gün 3000 IU doz tekrar verilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Tetanoz profilaksisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşının herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlığı olduğu bilinen kişilere veya daha önceki Hib aşılamaları sonrasında aşırı duyarlık belirtileri gösteren kişilere uygulanmamalıdır.

 

Uyarılar:

Bütün diğer enjektabl aşılarda olduğu gibi aşının uygulaması sonrasında ortaya çıkabilecek nadir anafilaktik reaksiyonlar için gerekli tıbbi tedavi olanakları hazır bulundurulmalıdır. Aşılanan bireyler bu amaçla aşılama sonrasında 30 dakika süreyle tıbbi gözetim altında bulundurulmalıdırlar. Trombositopenili ya da kanama bozukluğu olan bireylere yapılacak intramüsküler bir uygulama sonrasında kanama oluşabileceğinden dolayı aşı subkutan olarak uygulanmalıdır. İnsan İmmün yetmezlik virüsü (HIV), aşı için bir kontrendikasyon olarak görülmemektedir. Tetanoz toksoidi bileşenine karşı sınırlı immün yanıt oluşabilmesine rağmen, aşı ile tek başına aşılama rutin tetanoz aşılamasının yerini dolduramaz.

 

Yan Etkileri:

Enjeksiyon bölgesinde ağrı, eritematöz veya nodüler reaksiyon görülebilir.