1ilaç

SEL REHİDRAT Toz

ÇAĞDAŞ 

 

Etken Madde(ler):

Sodyum klorür 3.5 g, Trisodyum sitrat 2.9 g, Potasyum klorür 1.5 g, Glukoz anhidr 20 g

 

Piyasa Şekilleri:

27.9 g'lık 2 poşet içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Her poşet bir litre kaynatılıp soğutulmuş içme suyuna konur ve karıştırılarak eritildikten sonra 24 saat süreyle bebeğe verilir. Çocuklarda her bir kilo başına 1 çay bardağı, (toplam kilosu kadarı 1 günde) verilir.

 

 

Endikasyonları:

Bebeklerin ve çocukların ishallerinde vücuttan kaybolan su ve elektrolit kaybının giderilmesinde kullanılır. Bu nedenle ishalde hayat kurtarıcıdır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Ağır ve devamlı ishal, ağır metabolik asidoz ve dehidratasyon (Fontane göz altı, kar çökük, çabuk ve derin nefes alma, tissu-turgor ileri derecede bozulmuş, dalgınlık, huzursuzluk veya komatoz hali ile emme refleksi çok zayıf veya yok ve vücut kilo kaybı vücut ağırlığının %10'nun üstünde) halinde önce intravenöz elektrolit serumla durum düzeltildikten sonra idame tedavisi olarak verilmelidir. Ağır dehidratasyon ve asidoz acil tedaviyi gerektirdiğinden rehidratasyon tuzları ile asit/baz derhal düzeltilmesinin imkanı yoktur idame halinde ise vücut ağırlığı kg'ına 24 saatte 180 ml elektrolit verilebilir. Durdurulamayan kusma, ilcus, barsak perforasyonunda ağızdan birşey verilmeyeceği denoral elektrolitte verilmemelidir. Kardiyak yetmezliği, hipertansiyon, böbrek fonksiyon yetersizliğinde, periferal ve pulmoner ödemli hastalarda şiddetli dehidratasyon vakalarında şok hali mevcutsa ileri derecede malnütrisyonlu hastalar, dehidratasyon durumunda sepris veya başka bir hastalığın eşlik ettiği durumlar monosakkarit malabsorbsiyonun da dikkatle kullanılmalı veya bu durumIar hastanede tedaviyi gerektirebilir.

 

Uyarılar:

İshalli çocuk bir günde en az kilosunun sayısında çay bardağı dolusu karışımı içmelidir. İshal başlar başlamaz bu karışımın verilmesi tedavide önem taşır. İshalli bebeklere ve çocuklara içebileceği kadar bu karışımdan verilmelidir. Kolay içmeyen çocuklara 5-10 dakika aralıklarla kaşık kaşık verilir. Karışım ayran ve meyva suları karıştırılarak verilebilir. Bu karışım verildiği sırada ishalli bebek ve çocuklarda uygun besIenmeye devam edilmelidir. anne sütü alan bebeklerin anne sütü kesilmemelidir. 24 saat bu karışımdan verilmesine rağman hala vücuttan su kaybı belirtileri (Ağızda, dilde kuruluk, bıngıldak ve gözlerde çökme, cilt esnekliği ve idrar miktarında azalma) bulunuyorsa veya ateş, kusma devam ediyorsa hemen hekime başvurulmalıdır.