1ilaç

VOLOG Krem

BRISTOL-MS

 

 

Etken Madde(ler):

Halsinonid 0.1 %

 

Piyasa Şekilleri:

20 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde 2-3 defa hasta bölgeye yavaşça ovularak uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Kortikosteroid tedaviye yanıt veren atopik dermatit, kontakt dermatit, nörodermatit (lichen siplex cronieus) ekzematödermatit, enfantil ekzema ve psoriasisin tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Topikal kortikosteroidler derinin tüberkülozunda ve birçok virütik lezyonlarda (vaccinic ve varicella dahil) ve duyarlılık durumlarında kontrendikedir. Oftalmik amaçla kullanılmamalı ve perfore kulak membranı olan hastalarda dış kulak yoluna uygulanmamalıdır.

 

Uyarılar:

Eğer lokal bir enfeksiyon (kontrendikasyonu kısmında belirtilenler dışında) varsa, aynı zamanda uygun bir antimikrobiyal tedavi uygulanmalıdır. Hızlı bir yanıt alınamazsa enfeksiyon uygun tedbirlerle yeter derecede kontrol edilinceye kadar uygulama durdurulmalıdır. Topikal kortikosteroidlerle sistemik yan etkiler nadir ise de, özellikle geniş vücut alanlarına veya uzun süreli uygulamalarda böyle bir olasılık göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen, özellikle kapalı sargı uygulamasıyla bu ilacı uzun bir süre kullanmakta olan hastalar, ilaç durdurulduğunda steroidden çekilme semptomları gösterebilirler. Lokal irritasyon ve duyarlılık gelişirse uygulama durdurulmalı ve uygun tedavi başlatılmalıdır. Gebelikte güvenilirliği tam olarak saptanmadığından geniş alanlarda fazla miktarlarda ve uzun süreler kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Uygulama yerinde geçici yanma hissi meydana gelebilir. Kapalı sargı yöntemiyle kullanılan kortikosteroidlerin miliaria, folikülüt, piyoderma ve lokalize deri atrofisine neden olabildikleri bilinmektedir. İntertrijino bölgelerde veya kapalı sargı yöntemiyle kortikosteroid müstahzarları fazla miktarda kullanılırsa bazen deride verjitürler meydana gelebilir.