1ilaç

SYNERGON Ampul

BİOFARMA 

 

 

Etken Madde(ler):

Progesteron 10 mg/ml, Folikülin (Estron) 1 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

1 ml'lik 2 ampul içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Amenorede 4 gün süreyle günde 1 ampul olmak üzere her 28 günde bir uygulanır. Habitüel abortus ve düşük tehdidinde 5-7 gün süreyle günde 1 ampul uygulanır. İnfertilitede siklusun ikinci yarısında 14 gün süreyle 1/4-1 ampul enjekte edilir.

 

 

Endikasyonları:

Premenstrüel sendrom, menstrüel düzensizlikler (disovülasyon veya anovülasyon), benign mastopatiler, premenopoz (hiperestradiolemi olmadan), menopoz (estrojenik tedaviyi tamamlayıcı olarak), luteal yetmezlik nedeni ile kısırlık, düşük tehlikesi veya luteal faz yetmezliğine bağlı tekrarlayan abortusların önlenmesinde endikedir. Progesteron kullanımı, korpus luteum salgısının yetersiz olduğu kesinlikle kanıtlanmış durumlarda uygundur.

 

 

Kontrendikasyonları:

Meme veya üreme organları karsinomasında, anormal ve nedeni belli olmayan vajinal kanamalarda, ölü embriyo abortusunda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uyku hali oluşturabilme riski nedeni ile gece yatarken alınması önerilir. Her 6-12 ayda bir fiziksel muayene (özellikle meme ve pelvik organlara dikkat edilmeli), karaciğer fonksiyon testleri, Papanicolau testi yapılmalıdır. Gebelik kategorisi B'dir. Gebelerde gerekiyorsa kullanılabilir. Projestinler değişik miktarlarda anne sütü ile atılır. Emzirenlerin kullanmaması önerilir.

 

Yan Etkileri:

Özellikle sabahları ilaç alınmasından 1-3 saat sonrasında zaman zaman baş dönmesi, uyku hali, sersemlik gibi reaksiyonlarla karşılaşılmıştır. Menstrüasyon süresinde kısalma veya arada kanamalar meydana gelebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Bromokriptinle bir arada kullanılmaması önerilir. Çünkü projestinler amenore ve/veya galaktore meydana getirerek bromokriptinin etkisini bozabilir.