1ilaç

TERBONİLE Sprey

BİLİM

Formüler > Enfeksiyonlar > Antifungal İlaçlar > Terbinafin

 

 

Etken Madde(ler):

Terbinafin HCl 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik plastik şişe

 

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinlerde: Terbonile dermal sprey endikasyona bağlı olarak günde 1-2 kez uygulanabilir. Enfekte bölgeyi Terbonile uygulamasından önce temizleyin ve kurulayın. Yeterli miktarda spreyi enfekte deri bölgesini ıslatana ve lezyonlu deri bölgesi ile çevresini kaplayana kadar uygulayın. Yaklaşık tedavi süreleri: Tinea corporis, cruris: 1 hafta, günde 1 defa. Tinea pedis (parmak arası tipi): 1 hafta, günde 1 defa. Pityriasis versicolor: 1 hafta, günde 2 defa. Klinik semptomların gerilemesi birkaç gün içinde olur. Düzensiz kullanım veya tedavinin erken kesilmesi hastalığın yinelenme riskini artırır.

 

 

Endikasyonları:

Tinea korporis, tinea kruris, tinea pedis, kutanöz kandidiyazis ve pitriyazis versikolorun neden olduğu dermatolojik mantar enfeksiyonlarının topikal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Terbinafine veya içindeki katkı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Sprey formunun, içeriğindeki alkol irritasyona yol açabileceğinden lezyonlu hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Sadece harici uygulamalar içindir. Göze temasından kaçınılmalıdır. Gebe kadında klinik deneyim çok sınırlı oldugundan, gebelik süresince yalnızca kesin gereklilik olduğunda kullanılmalıdır. Terbinafin anne sütüne geçer.

 

Yan Etkileri:

Uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve batma olabilir, ancak bu nedenle tedavinin kesilmesi nadirdir.