1ilaç

İNFLASED Göz Damlası

BİLİM

 

 

Etken Madde(ler):

Diklofenak sodyum 1 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Etkilenen göze günde 4-5 kez 1 damla 5 gün süresince uygulanır. Katarakt cerrahisinden sonra cerrahi uygulanan göze günde 4 kez 1 damla 2 hafta süresince damlatılır.

 

 

Endikasyonları:

Katarakt ameliyatı esnasında operatif miyozisin engellenmesi, katarakt ameliyatı ve diğer cerrahi müdahalelerde ameliyat sonrası enflamasyon, katarakt lens ekstraksiyonu ve intraoküler lens implantasyonu ile ilişkili kistoid maküler ödemin ameliyat öncesi ve sonrası profilaksisinde endikedir. Travmaya bağlı enflamasyon: Nüfuz eden ve etmeyen incinmeler (lokal antienfektif tedavi ile birlikte). Oküler ağrının ve fotofobinin giderilmesinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Kontakt lens takılı durumda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Bazı nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar trombosit agregasyonunu etkileyerek kanama zamanını uzatabilir. Oküler uygulanan antienflamatuvar ilaçlar oküler cerrahi sırasında göz dokularına kanama yapabilirler. Diklofenak sodyumlu göz damlasının gebelerde kullanımı ile ilgili yeterli klinik çalışmalar yoktur. Ancak beklenen yarar olası zarardan daha fazla ise gebelerde kullanılmalıdır. Emziren annelerde mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanımı hakkında henüz yeterli çalışma yoktur.

 

Yan Etkileri:

İlacın topikal uygulamasını takiben geçici yanma hissi, keratitis ve göz içi basıncında artma olabilir. Sistemik yan etki olarak kusma ve bulantı görülmesi çok nadirdir.