1ilaç

DULCARYL Efervesan Tablet

BİLİM

 

 

Etken Madde(ler):

Sakarin sodyum 12.5 mg, Sodyum siklamat 125 mg

 

Piyasa Şekilleri:

100 efervesan tabletlik blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

1/2 tablet Dulcaryl 1 tatlı kaşığı toz şekeri yada 1 küp kesme şekerin sağladığı tatlılığı sağlar; bu eşdeğerlilik göz önünde tutularak miktar saptanır. Dulcaryl çözeltisi kaynatılmakla bozulmaz. Sodyum siklamat’ın günlük dozu kg başına 12 mg’ı, sodyum sakkarin’in günlük dozu ise kg başına 2.5-5 mg’ı aşmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Diabetes mellitus, obezite tedavisi, düşük kalorili rejim uygulamalarında ve düşük kalorili besin, tatlı ve içeceklerin hazırlanmasında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Siklamat ve sakarine karşı allerjisi olanlarda, akut böbrek yetmezliği ve akut kalp yetmezliğinde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve karaciğer sirozu gibi su ve tuz retansiyonu olan ve tuzsuz rejim uygulayanlarda dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Fazla miktarda alınırsa dışkıda yumuşama veya laksatif etki görülebilir. Nadir olarak fotosensibilite reaksiyonu bildirilmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Bu kombinasyon oral potasyum müstahzarlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. Erirliği az potasyum siklamat oluşarak potasyum absorpsiyonunu azaltabilir. Oral linkomisin müstahzarlarıyla birlikte kullanılmamalıdır, linkomisinin absorpsiyonunu azaltabilir. Diüretiklerle birlikte kullanıldığında içindeki sodyum nedeniyle diüretik etkiyi azaltabileceği dikkate alınmalıdır.