1ilaç

DULCARYL 1/4 Doz Efervesan Tablet

BİLİM

 

 

Etken Madde(ler):

Sakarin sodyum 3.125 mg, Sodyum siklamat 31.25 mg

 

Piyasa Şekilleri:

500 efervesan tablet, 100 efervesan tabletlik otomatik dozajlı ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

2 Tablet Dulcaryl (1/4 doz) 1 tatlı kaşığı toz şekeri yada 1 küp kesme şekerin sağladığı tatlılığı sağlar; bu eşdeğerlilik göz önünde tutularak miktar saptanır. Sodyum siklamatın günlük dozu kg başına 12 mg’ı, sodyum sakarinin günlük dozu ise kg başına 2.5-5 mg’ı aşmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Diabetes mellitus, obezite tedavisi, düşük kalorili rejim uygulamalarında ve düşük kalorili besin, tatlı ve içeceklerin hazırlanmasında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Siklamat ve sakarine karşı allerjisi olanlarda, akut böbrek yetmezliği ve akut kalp yetmezliğinde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve karaciğer sirozu gibi su ve tuz retansiyonu olan ve tuzsuz rejim uygulayanlarda dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Fazla miktarda alınırsa dışkıda yumuşama veya laksatif etki görülebilir. Nadir olarak fotosensibilite reaksiyonu bildirilmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Bu kombinasyon oral potasyum müstahzarlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. Erirliği az potasyum siklamat oluşarak potasyum absorpsiyonunu azaltabilir. Oral linkomisin müstahzarlarıyla birlikte kullanılmamalıdır, linkomisinin absorpsiyonunu azaltabilir. Diüretiklerle birlikte kullanıldığında içindeki sodyum nedeniyle diüretik etkiyi azaltabileceği dikkate alınmalıdır.