1ilaç

ANTI-SCORPION Serum

BERNA 

 

 

Etken Madde(ler):

Leiurus türleri zehirleri 50 mouse LD 50 (min), Androctonus türleri zehirleri 50 mouse LD 50 (min), Buthus türleri zehirleri 50 mouse LD 50 (min)

 

Piyasa Şekilleri:

'lik ampullerde.

 

Kullanım Şekli:

Hafif vakalarda: (Derece 1 ve Derece 2) Kas altı ya da deri altından verilecek 1-2 ampul antivenom. İyileşme olmadığı takdirde 1-2 saat sonra doz tekrarlanabilir. Orta seviyedeki ve şiddetli vakalar: (Derece 3) 30 dakika sonra serum fizyolojik ile birlikte IV damla metodu ile 5 ampul antivenom verilir. İyileşme olmadığı takdirde bu doz 1-2 saat sonra tekrarlanabilir. Zehirlenme işaretleri veren hastalarda maksimum 10 ampul verilmelidir. Sokma ve tedavi arasındaki zaman uzuyorsa, sokulan yer baş, boyun ya da omuzlarda ise doz arttırılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşayan Leiurus, Androctonus, Buthus türü akrepler tarafından sokulmuş hastaların tedavisi için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

At kaynaklı anti-serumlar ile duyarlı hale gelmiş kişilere uygulanmaz.

 

Uyarılar:

At kaynaklı serumlara karşı aşırı duyarlığı olan kişilerin saptanması amacı ile tüm heterolog serum uygulanan kişilere Bedreska testi (0,1 ml serum s.c. yolla uygulandıktan sonra 15 dakika beklenir, 0,25 ml serum s.c. yolla uygulandıktan sonra 30 dakika beklenir) uygulaması önerilmektedir. Sonuçta herhangi bir sistemik veya lokal yan etki görülmez ise uygulama yapılmalıdır. Alerjik reaksiyon gösteren kişilere antihistaminik ve steroid ile birlikte uygulama yapılması önerilmektedir.

 

Yan Etkileri:

Heterolog serumların uygulanmasından sonra anaflaktik tipte aşırı duyarlılık reaksiyonu veya gecikmiş tipte aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Anafilaktik tipte aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişen kişilerde erken dönemde acilen uygun semptomatik tedaviye başlanılması gereklidir.