1ilaç

CODERMO Losyon

BERKSAM 

 

 

Etken Madde(ler):

Mometazon furoat 0.1 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Hastalıklı deri bölgesine günde bir kez birkaç damla Codermo %0,1 Losyon damlatılır ve deriden emilinceye kadar hafifçe ovulur. Etkili ve ekonomik kullanım için şişenin ağzı hastalıklı bölgeye yaklaştırılarak az miktarda losyon uygulanır. Kapalı pansuman yapılmamalıdır. Kontrol sağlandığı zaman tedavi kesilmelidir. 2 hafta içinde iyileşme görülmezse tanının tekrar değerlendirilmesi gerekli olabilir.

 

 

Endikasyonları:

Psoriasis, ekzematöz dermatitler (atopik dermatit gibi) ve kortikosteroidlere yanıt veren diğer tüm dermatozların enflamatuvar ve kaşıntılı lezyonların tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelere ve diğer topikal kortikosteroidlere aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Tedavi sırasında iritasyon ya da duyarlılaşma meydana gelirse tedavi kesilmeli ve uygun bir tedaviye başlanmalıdır. Enfeksiyon oluşursa uygun bir antifungal ya da antibakteriyel ilaç tedavisine başlanmalıdır. Kısa zamanda olumlu bir yanıt alınmazsa enfeksiyon kontrol altına alınana kadar kortikosteroid tedavisine ara verilmelidir. Özellikle hasar görmüş geniş deri yüzeylerinde, intertriginöz deri alanlarında sürdürülen uzun süreli tedavilerde ve kapalı pansuman uygulamalarında lokal ve sistemik toksisite görülebilir. Güçlü topikal kortikosteroidlerin sistemik absorbsiyonu, bazı hastalarda, geriye dönüşümlü olarak, hipotalamus-hipofiz-sürrenal ekseninin baskılanmasına, Cushing sendromu belirtilerine, hiperglisemi ve glikozüriye yol açabilir. İlacın uygulanması bırakıldıktan sonra hipotalamus-hipofiz-sürrenal ekseninin fonksiyonu hızla düzelir. Seyrek olarak steroid kullanımının kesilmesine bağlı belirtiler görülebilir. Böyle durumlarda sistemik yoldan kortikosteroid ikamesi yapılmalıdır. Tıbbi gereklilik dışında hamilelerde kullanılmamalıdır. Hamilelik sırasındaki uygulama geniş yüzeyler üzerinde olmamalı ve uzun tedavi sürelerini kapsamamalıdır. Emzirme sırasında ilacı ya da emzirmeyi kesme kararı alınmalıdır. Topikal kortikosteroid kullanımı çocuklarda etkili tedavi sonuçlarını sağlayacak en düşük miktarlarda yapılmalıdır. Sürekli kortikosteroid tedavisi, büyüme ve gelişmeyi etkileyebilir.

 

Yan Etkileri:

Çok nadir olarak bildirilen lokal advers etkiler arasında parestezi, kaşıntı ve deri atrofisi belirtileri mevcuttur. Hastaların %1'inden azında bildirilen lokal advers reaksiyonlar abse, yanma, hastalığın eksaserbasyonu, ciltte kuruluk, eritem, fronküloz ve sivilcedir. Diğer topikal kortikosteroid tedavileri sırasında seyrek olarak bildirilen lokal advers reaksiyonlar ise iritasyon, hipertrikozis, hipopigmentasyon, perioral pigmentasyon, alerjik kontakt dermatit, deride maserasyon, sekonder enfeksiyon, stria ve miliriadır.