1ilaç

NİMOTOP Tablet

BAYER 

 

Etken Madde(ler):

Nimodipin 30 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Subaraknoid kanama sonrasında vazospazmın neden olduğu iskemik nörolojik defisitlerin önlenmesinde, 5-14 gün boyunca öncelikli olarak uygulanan infüzyonu takiben, 7 gün süre ile günde 6x60 mg verilmelidir. Yemeklerden bağımsız olarak bir miktar sıvı ile alınmalıdır. İki uygulama arasındaki süre 4 saatten az olmamalıdır. Ciddi renal ve hepatik yetersizliklerde, özellikle sirozda, kan basıncı azalması gibi yan etkiler belirginleşebilir. Bu durumda doz, EKG ve kan basıncı düzeyine uygun olarak azaltılmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Serebral vazodilatör ve antiiskemik etkilidir. Serebrovasküler kaynaklı iskemik nörolojik yetmezliklerin önlenmesinde özellikle subaraknoid kanama sonrasında serebral vazospazma bağlı nörolojik yetersizliklerin önlenmesi ve tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Gebelikte kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Renal ve hepatik yetmezliklerde dikkatle kullanılmalıdır. Yaygın serebral ödem veya intrakraniyal basınç artışında dikkatle kullanılmalıdır. Kesin gerekli görülmedikçe alkolizm, epilepsi ve çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Hipotansiyon, baş ağrısı, aritmi, karaciğer fonksiyon testlerinin artışı, ekstrasistol, yüz kızarıklığı, flebit, bulantı ve halsizlik gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Nifedipin, diltiazem ve verapamil gibi kalsiyum antagonistleri, antihipertansifler, metildopa, beta reseptör blokerleri, aminoglikozitler, furosemid ve sefalosporin gibi nefrotoksiklerle birlikte kullanılmamalıdır.