1ilaç

SUPRADYN Pronatal Lak Tablet

BAYER 

 

Etken Madde(ler):

Vitamin A 4000 IU, Vitamin B1 (Tiamin) 1.6 mg, Vitamin B2 (Riboflavin) 1.8 mg, Vitamin B6 (Piridoksin) 2.6 mg, Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 4 mcg, Vitamin C (Askorbik asit) 100 mg, Vitamin D3 (Kolekalsiferol) 500 IU, Vitamin E (dl-Alfa-tokoferol asetat) 15 IU, Vitamin H (Biotin) 0.2 mg, Kalsiyum pantotenat 10 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.8 mg, Nikotinamid (Niasinamid) 19 mg, Kalsiyum 125 mg, Demir 60 mg, Magnezyum 100 mg, Fosfor 125 mg, Bakır 1 mg, Mangan 1 mg, Çinko 7.5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 lak tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günde 1 tablet kahvaltıyla birlikte alınır. Sabahları hiperemezisi olan hastalarda öğle veya gerekirse akşam alınır.

 

 

Endikasyonları:

Gebelik ve emzirme döneminde artan gereksinim ve yetersiz alım sonucunda ortaya çıkabilen genel vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisinde, nöral tüp defektleri ve doğumsal anomalilerin profilaksisinde, gebelik anemisine karşı artan demir ve folik asit ihtiyacını karşılamakta endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

A ve/veya D hipervitaminozu bulunan vakalarda, böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, demir birikiminin ya da demir kullanım bozukluğunun söz konusu olduğu bireylerde, hiperkalsemi ya da hiperkalsiürili vakalarda ve ilacın içerdiği bileşenlerden bir ya da birkaçına karşı alerjisi olduğu bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda alındığında hipervitaminoza yol açabileceği unutulmamalıdır. Başka vitamin ihtiva eden preparatlarla beraber doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadir vakalarda gastrointestinal bozukluklar olabilir (örneğin kabızlık), ancak bunlar genellikle tedavinin kesilmesini gerektirmez.

 

İlaç Etkileşimleri:

Birbirlerinin emilimlerini bozabileceklerinden, demir içeren preparatlar tetrasiklinler ile aynı zamanda kullanılmamalıdır. Eğer tetrasiklinler ile aynı zamanda kullanılmaları gerekiyorsa, her iki ilacın alınması sırasında yaklaşık iki saatlik bir zaman farkı olmalıdır.