1ilaç

MYCOSPOR Solüsyon

BAYER 

 

Etken Madde(ler):

Bifonazol 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

10 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde bir defa tercihen yatmadan önce uygulanır. Tedavi süresi hastalık durumuna göre 2-4 haftadır.

 

 

Endikasyonları:

Dermatofitler, mayalar, küf mantarları ve diğer mantarlar (örn. Malassezia furfur) gibi etkenlerin sebep olduğu, derinin mantar hastalıkları ve Corynebacterium minutissimun neden olduğu ayak ve ellerdeki mikozlar (atlet ayağı, tinea manuum), deri ve derinin kat yerlerindeki mikozlar (tinea corporis, tinea cruris), pityriasis veriscolor, candidal balanitis ve erytrasmanın tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bifonazole aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Göze uygulanmamalıdır. Gebelikte kesin gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Deriye uygulamada irritasyon ve duyarlılık geliştiğinde tedavi kesilmelidir. Emziren annelerde özenle kullanılmalıdır. Duyarlılık reaksiyonu oluşursa tedavi kesilmeli ve uygun terapi tatbik edilmelidir. Tüm lokal etkili antifungal ilaçlar gibi bifonazol da saç ve tırnak mantar enfeksiyonlarının tedavisinde tek başına etkili değildir. Sistemik etkili bir antifungal ile birlikte kullanımı yardımcı olabilir.

 

Yan Etkileri:

Çok nadir olarak eritem, sızlama, su toplaması, pruritus, ürtiker ve derinin genel bir irritasyonu görülebilir. Uzun süre kullanıldığında sistemik etki görülebilir.