1ilaç

NİBULEN Solüsyon

AVENTİS FARMA

 

 

Etken Madde(ler):

Siklopiroksolamin 10 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

20 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günde iki kez hastalıklı bölgeye belirtiler geçinceye kadar sürülerek uygulanır. Nükslerin önlenmesi için uygulamaya tedavi sağlandıktan sonra 1-2 hafta devam edilmesi önerilir.

 

 

Endikasyonları:

Siklopiroksolamine duyarlı Tinea corporis, Tinea cruris, Tinea pedis- Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum (Aerothesium floccosum), Microsporum canis; deri candidiasis'i (Moniliasis), Candida albicans (Monilia albicans) Pityriasis versicolor-Pityrospor orbiculare (Malassezia furfur) patojen fungus türlerinin neden olduğu yüzeysel dermatomikozların topikal tedavisi için endikedir. Tırnak mikozlarında (onychomycosis, Tinea unguium) topikal yardımcı tedavi olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Siklopiroksolamine alerjisi olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Göze sürülmemelidir. İrritasyon veya sensitizasyon belirtileri görülürse (kızarma, kaşınma, yanma, şişme, sulanma) ilaç kesilmelidir. Tedavi süresine tam uyulmalı, erken düzelme olsa da tedavi süresi tamamlanmalıdır. Kremin sürüldüğü alan hava geçirmeyecek derecede sıkı bandaj veya örtülerle kapatılmamalıdır. Gebelik süresince ancak önemli bir neden varsa kullanılmalıdır. Emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır. 10 yaşından küçük çocuklarda güvenle kullanılabileceğini gösteren yeterli klinik çalışma yoktur.

 

Yan Etkileri:

Uygulama yerinde nadiren kaşıntı, yanma, kızarma görülebilir.