1ilaç

SUPREFACT Nazal Sprey

AVENTİS FARMA

 

 

Etken Madde(ler):

Buserelin asetat 0.1 mg/doz

 

Piyasa Şekilleri:

10 g'lık 1 flakon ve dozaj pompası içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Her bir burun deliğine günde 3 kez yemeklerden önce ve 3 kez de yemeklerden sonra birer doz uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Testislerin hormon yapımının inhibe edilmesi gereken prostat karsinomu olgularında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Tümörün hormona primer olarak duyarsız olduğu saptandığı zaman veya daha önce testisler cerrahi yolla çıkarılmışsa kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Buserelinin etkisinin kontrolü için serumda testosteron tayini önerilir; bulunan değer, araştırmayı yapan laboratuvar kastre edilmiş kimselerde bulduğu değerler düzeyinde olmalıdır. İlk analiz 5 hafta sonra yapılmalı, sonra 3 aylık aralıklarla analiz tekrarlanmalıdır. Serumdaki testosteron 5 hafta sonra terapötik düzeye (kastre edilmiş kimselerdeki düzeye) düşer. İstenilen düşüş sağlanmamışsa, buserelin pozolojisine tam bir şekilde dikkat edilip edilmediği araştırılmalı ve analiz 2-4 hafta sonra tekrarlanmalıdır. Bulunan değer, yine kastre edilmiş kimselerdeki düzeye uygun değilse, serum testosteron değerleri diğer bir referans laboratuvarında kontrol edilmek şartıyla başka tedavi alternatifleri düşünülmelidir. Buserelinin klinik etkisinin kontrolü, prostat karsinomunda genellikle alışılagelen metodlara göre yapılır. Serumdaki testosteron düzeyi tedavinin başında hemen düşmediğinden klinik etki biraz daha geç meydana çıkabilir. Hastalık ilerlerse testosteron düzeyi yukarıda önerilen zamanlar dışında da ölçülmelidir. Serumdaki testosteron düzeyinin yeterli ölçüde düşmüş olmasına rağmen hastalık ilerlemeye devam edecek olursa, prostat karsinomunun hormona duyarsız olduğuna hükmedilir ve uygulanan tedavinin şekli değiştirilir.

 

Yan Etkileri:

Buserelin tedavisinin başında cinsiyet hormonlarında geçici bir artış görülürse de kural olarak bunların miktarı normal sınırlar içinde kalır. Tek başına buserelin uygulandığında başlangıçta görülen bu artış özellikle kemik metastazları olan hastalarda olguların yaklaşık %10'unda kemik ağrılarının artmasına veya ortaya çıkmasına yol açar. Ayrıca hastaların %2-3'ünde tümörün geçici aktivasyonu sonucu miksiyon güçleri, mesane veya böbreklerde idrar retansiyonu, bacak kaslarında dermansızlık, lenfostaz gibi objektif hastalık belirtileri görülebilir; bunların yaklaşık %1'i ciddi türdendir. Bu belirtiler buserelinin kesilmesine gerek kalmadan kendiliğinden geriler. Elde edilen bilgilere göre tedavinin başına ek bir antiandrojen (örn. siproteronasetat, flutamid gibi erkek cinsiyet hormonlarının antagonisti) verilecek olursa bunların önlenmesi mümkün olur. Cinsiyet hormonlarının azalması nedeniyle sıcak basması, iktidar ve libido kaybı görülür. Tek tük olguda ağrılı olmayan jinekomasti görülebilir. Bu belirtiler sıklığı itibariyle normal (spontan) olarak ortaya çıkanlara eşdeğerdedir. Hastaların %10'unda geçici baş ağrıları ve tek tük olguda burun kanamaları görülür.