1ilaç

NASACORT AQ Nazal Sprey

AVENTİS FARMA

 

Etken Madde(ler):

Triamsinolon asetonid 55 mcg/püskürtme

 

Piyasa Şekilleri:

120 püskürtme için 16.5 g süspansiyon içeren doz ayarlı ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için; başlangıç dozu günde 1 kere herbir burun deliğine 2 (220 mcg) püskürtmedir. Semptomlar kontrol altına alınınca 110 mcg ile yani 1 püskürtme ile devam edilir. 6-12 yaş arası çocuklarda doz; günde 1 kere herbir burun deliğine 1 (110 mcg) püskürtmedir. Daha ağır vakalarda doz 220 mcg’ye çıkartılabilir. 12 yaşın altındaki çocuklar 3 aydan fazla kullanmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Nazal: Yetişkinlerde ve 6 yaş üzerindeki çocuklarda mevsimsel ve yılboyu devam eden alerjik rinitte endikedir. Oral: Oral enflamatuvar ve ülseratif lezyonların (aftöz stomatit, ülseratif stomatit, takma diş stomatiti, takma dişlerin meydana getirdiği ağrılı noktalar da dahil travmatik lezyonlar, deskuamatif gingivit, erosiv lichen planus) semptomlarının geçici olarak giderilmesinde ve yardımcı tedavi olarak endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Formüle giren maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir. Fungal, viral veya bakteriyel infeksiyon varlığında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Nadiren lokalize enfeksiyon oluştuğu görülmüştür. Böyle bir enfeksiyon oluşursa, uygun bir lokal tedavi yapılması ve kortikosteroid uygulamasına geçici olarak son verilmesi gerekir. Oral ve nazal dokuların normal savunma cevaplarının, hastanın uygulamakta olduğu topikal kortikosteroid tedavi ile baskılanacağı akılda tutulmalıdır. Özellikle uzun süreli yüksek doz verilmesi durumunda lokal kortikosteroidlerin sistemik etkileri görülebilir. Tavsiye edilen dozun üzerinde kullanılması, klinik açıdan önemli adrenal supresyona neden olabilir. 6 yaşın altında çocuklara uygulanmasının sınırlı olması nedeniyle, bu yaş grubuna tavsiye edilmez. Lisanslı dozda kortikosteroid alan çocuklarda büyüme gecikmesi görülmektedir. Eğer büyüme yavaşsa, tedavi gözden geçirilerek uygulanan kortikosteroid dozu semptomların kontrol altında tutulabileceği minimum doza kadar indirilmelidir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kortikosteroidlerin teratojenik etkileri tetiklediği görülmüştür. Triamsinolon asetonid insan sütüne geçebilir. Triamsinolon asetonid, anneye olan yararı, fetuse/bebeğe gelebilecek risklerden daha önemli olmadığı sürece hamilelik/emzirme süresinde kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Uzun süreli uygulama steroidli ilaçların sistemik olarak kullanımı sırasında görülen, örneğin adrenal supresyon, glikoz metabolizmasında ve protein katabolizmasında değişiklikler, peptik ülser aktivasyonu gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Nazal formunda; en çok görülen olumsuz reaksiyonlar, burun iltihabı, başağrısı ve farenjittir. Ayrıca, burun kanaması, burun tahrişi, mukozanın kuruması, burun ve sinüslerin konjesyonu ve hapşırma görülebilir. Nadiren nazal septal perforasyonlar bildirilmiştir.