1ilaç

VAGI-HEX Vajinal Tablet

ASSOS 

 

 

Etken Madde(ler):

Heksetidin 10 mg

 

Piyasa Şekilleri:

12 vajinal tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

6 gün boyunca günde iki kez kullanılır. Vajinal tableti, sabahları ve akşam yatağa gitmeden önce; sırt üstü yatarken, vajinal kanal içine derin olarak yerleştirin. Şikayetler (kaşıntı, akıntı) daha önce kesilse bile tedavi 6 tam gün sürmelidir. Eğer tedavi daha kısa sürede bırakılırsa nüksler ortaya çıkabilir. Menstürasyon sırasında tedavi kesilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Vajinit tedavisinde vajinal antiseptik olarak endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Hamileliğin ilk trimesterinde ve ürünün içeriklerinden herhangi birine karşı bilinen bir hipersensitivite durumunda kullanımı kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Hassasiyet reaksiyonları olan bazı kişilerde ve alerjik bünyeli şahıslarda heksetidin lokal cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Böyle bir aşırı hassasiyet ortaya çıkarsa uygulama hemen kesilmelidir. Gebelik kategorisi B'dir. Gebelik ve laktasyonda kullanımına ilişkin yapılmış kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır.

 

Yan Etkileri:

Nadir vakalarda vajinal bölgede kaşıntı, yanma hissi, kızarıklık ve ağrı görülebilir. Ancak bu belirtiler genellikle tedavinin kesilmesini gerektirmez. Dirençli mantarların üremesinde artış görülebilir. Bu nedenle uygun bir takip gereklidir. Süper enfeksiyon durumunda ilaç kesilmeli ve uygun bir tedavi başlanmalıdır.

 

İlaç Etkileşimleri:

Bütün vajinal supozituvar ve tabletlerin doğum kontrolü için kullanılan bazı lateks ürünleri ile (örneğin; diyaframlar ve kondomlar gibi) geçimsizlik riski vardır. Bu koruyucuların etkinliğini azaltabilirler.