1ilaç

TRETIN Krem

ASSOS 

 

 

Etken Madde(ler):

Retinoik asit 0.05 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Tretin tedavinin başlangıcında, akşamları bir kez olmak üzere, yıkanmış ve iyice kurulanıp kuruması sağlanmış cilt bölgesine düzgün bir şekilde uygulanır. Parmaklarla uygulama sonrası hafifçe masaj yapılır. Cilt ilaca alıştıktan sonra ve lokal reaksiyon ortaya çıkmıyorsa, muhtemelen 1-2 hafta içinde, tedavinin dozu ve sıklığı kişisel ihtiyaca göre günde 2 kez olacak şekilde ayarlanabilir. Ancak uygulama sıklığı artırılınca irritasyon bulgularında artış oluyorsa, uygulama yeniden akşamları tek sefer olacak şekilde ayarlanır. Uygulama sonrası elleri yıkayın. Tavsiye edilen dozdan daha fazla kullanılması tedavi edici etkinin artışına katkı sağlamazken, istenmeyen lokal reaksiyon riskinin artışına neden olabilir.

 

 

Endikasyonları:

Komedon, papül ve püstüllerle birlikte görülen akne vulgaris te endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Duyarlı kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Duyarlılık ve kimyasal irritasyon oluşursa tedavi kesilmelidir. Tedavi sırasında hastanın güneş ışığı görmesi en aza indirilmelidir. Güneş yanığı olan hastalar tamamen iyileşinceye kadar retinoik asit kullanılmamalıdır. Ultraviyole ışık ile temas önlenemiyorsa, güneş ışığını engelleyici ajanların kullanılması önerilmelidir. Gözlere, mukoz membranlara, burun kenarlarına ve ağıza değdirilmemelidir. Topikal kullanım, uygulama bölgesinde irritasyona bağlı lokal eriteme ve ciltte soyulmaya neden olabilir. Lokal irritasyon aynı şiddette devam ederse, hastalara, ilacı daha az sıklıkla kullanmaları veya geçici bir süre ara vermeleri veya tamamen bırakmaları önerilmelidir. Ekzematöz deri bölgelerinde irritasyona neden olduğu bildirildiğinden bu hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Gebelerde ve süt verenlerde kesin gerekli olduğunda dikkatle verilmelidir.

 

Yan Etkileri:

Duyarlı kişilerde ciltte kızarıklık, ödem, vezikül veya kabuklaşma oluşturabilir. Nadiren hipo veya hiperpigmentasyona neden olabilir. Bu yan etkiler ilacın kesilmesiyle ortadan kaybolur.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antiseptik sabun ve diğer cilt temizleyicileriyle birlikte kullanıldığında kuvvetli bir kurutucu etki ortaya çıkmaktadır. Kükürt, rezorsin ve salisilik asitle birlikte kullanıldığında dikkat edilmelidir.