1ilaç

CONTRACTUBEX Jel

ASSOS 

 

 

Etken Madde(ler):

Extractum Cepae 100 mg/g, Heparin 50 IU/g, Allantoin 10 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

100 g, 50 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Contractubex jel günde birkaç kez skar dokusu  üzerine, jelin tam penetrasyonu sağlanacak şekilde masaj ile uygulanır. Sert, eski skarlar için Contractubex jel, gece boyunca oklüzyon ile uygulanabilir. Skar oluşumunu engellemek ve en iyi sonucu almak için tedaviye, derideki bir hasar sonrası,  o bölgedeki epitelizasyonu takiben hemen başlanmalıdır. Bu durumda, keloid gelişimine predispozan hastalarda dahi keloid gelişimi önlenebilir.

 

 

Endikasyonları:

Hipertrofik ve keloidal skarlar, operasyon, amputasyon, yanık ve kaza sonrası hareket kısıtlayıcı ve görüntü olarak rahatsızlık verici skarlar, Dupuytren kontraktürü, travmatik tendon kontraktürü ve skatrisyel skarların tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçeriklerden herhangi birine karşı veya alkil-4 hidroksibenzoatlara (parabenler) karşı bilinen hipersensitivitesi olan hastalarda  kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Mevcut skar ve kontraktürün boyutlarına göre tedavi haftalarca veya aylarca sürebilir. Taze skarların tedavisinde aşırı soğuk, UV ışını ve çok güçlü masaj gibi fiziksel irritasyonlardan kaçınılmalıdır. Gebelik kategorisi A'dır. Hamile ve emzirenlerde yapılmış kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır.

 

Yan Etkileri:

Yalnızca nadir vakalarda tedavinin kesilmesini gerektirmeyen, hafif eritem ve kaşıntı gibi lokal cilt irritasyonu bulguları beklenebilir.