1ilaç

BETAKON Gargara

AROMA 

 

 

Etken Madde(ler):

Polivinilpirolidon iyot 6.8 %

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yarım bardak ılık suya 2-4 çay kaşığı karıştırılır, ağız çalkalaması ve gargara için kullanılır. Günde 4 kez uygulanabilir. Günlük ağız hijyeni için yarım bardak ılık suya 1 çay kaşığı ilaç konularak ağız çalkalanır.

 

 

Endikasyonları:

Bakteriler, virüsler, mantarlar tarafından oluşan ağız ve boğaz mukozasının ayrıca diş etinin ateşli enfeksiyon hastalıklarının (örneğin; farenjit, stomatit, aft, herpelik ülserler, pamukçuk, diş eti iltihabı) tedavisinde kullanılır.Ağız ve boğaz boşluğundaki ameliyatlardan önce ve sonra, yaralanmalarda ve soğuk algınlığı hastalıklarında enfeksiyonlara karşı profilaktik tedavi için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Nontoksik nodüler guatrda kullanılmamalıdır. Hamilelerde, süt veren annelerde, 6 yaşından küçük çocuklarda, bilinen veya şüpheli iyot hassasiyeti olan kişilerce kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uzun süreli ve geniş yüzey uygulamalarda tiroid hastalarında dikkatle kullanılması gerekir. Bu durumda tiroid fonksiyonu takip edilmelidir. Uzun süreli ve geniş yüzey üzerindeki tedavisinde manifest hipertiroid durum gösteren, özellikle dekompoze kalp yetmezliği olan hastalarda dikkatle kullanılması gerekir. 14 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

İdiyosenkratik mukozal irritasyon ve hipersensitivite reaksiyonları görülebilir. İyodun aşırı absorbsiyonu ile metabolik asidoz hipernatremi, renal fonksiyon bozukluğu gibi sistemik advers etkiler görülebilir.