1ilaç

ALOMİDE Göz Damlası

ALCON 

 

Etken Madde(ler):

Lodoksamid trometamin 1.780 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz hasta göze düzenli aralıklarla 4 kez 1-2 damladır. Tedavi sırasında kontakt lens kullanılmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Bahar konjunktiviti, dev papiller konjunktivit, allerjik veya atopik keratokonjunktivit gibi allerjik göz hastalıklarının tedavisinde endikedir. Bu hastalıkların kesin nedeni bilinmemekle birlikte havada taşınan allerjenler veya kontakt lens kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Lodoksamid ayrıca antienflamatuvar yanıtta çabuk tip 1 entoleransın belirgin olduğu göz hastalıklarında da etkili olabilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Lodoksamide karşı entoleransı olan olgularda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Lodoksamidin gebe veya emziren kadınlarda kullanma güvenliği saptanmamıştır. Bu koşullarda uygulanmaması önerilir. Lodoksamid tedavisinde hastaların araba kullanma becerileri veya herhangi bir iş makinasını işletebilmeleri üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceği düşünülmemektedir. Aşırı duyarlı kişilerde görme bozulması olabilmesi halinde gerekli önlemler alınmalıdır. 4 yaşından küçük çocuklardaki etkinliği ve zararsızlığı henüz belirlenememiştir.

 

Yan Etkileri:

Genellikle iyi tolere edilmektedir. En sık görülen yan etkiler uygulama sırasında hafif ve geçici bir rahatsızlık hissi, yanma ve batma duygusudur. Ayrıca gözde yabancı cisim hissi, batma ve görmede bozukluk duygusu gibi yan etkiler de bildirilmiştir.