1ilaç

MIOSTAT İntraoküler Solüsyon

ALCON 

 

 

Etken Madde(ler):

Karbakol 0.10 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

1.5 ml, 1.5 ml'lik 1 steril cam vial içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Vial kuru steril şırıngaya çekilir ve intraoküler irrigasyon için iğnenin yerine atravmatik bir kanül yerleştilir. Yeterli miyozis sağlamak için ön kamaraya bir buçuk milimetreden fazla olmamak kaydıyla uygulanmalıdır. Emniyet süturundan önce veya sonra uygulanabilir. Miyozis genellikle uygulamadan sonraki 2 ila 5 dakika içinde maksimal hale gelir.

 

 

Endikasyonları:

Ameliyat sırasında miyozis sağlamak için intraoküler olarak kullanılır. Enüreziste de endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Ürünün herhangi bir komponentine karşı aşırı duyarlılık gösterenlerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Karbakol kalp yetmezliği, bronşiyal astım, peptik ülser, hipertroidi, Gl spazm, idrar yolları obstriksiyonu görülenlerde ve parkinsonlu hastalarada dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Karbakolün sistemik veya topikal kullanımından sonra flaşing, terleme, epigastrik sıkıntı, abdominal kramp, idrar kesesinde gerginlik ve baş ağrısı rapor edilmiştir. İlaç piyasaya verilmeden yapılan çalışmalarda karbakolün intraoküler uygulanmasında bu semptomlara rastlanmamıştır. Bir hastada intraoküler karbakol uygulanmasına bağlı olarak korneal bulanıklık, persistan bullöz keratopati ve katarakt ekstraksiyonundan sonra postoperatif irit rapor edilmiştir. Bütün miyotiklerde olduğu gibi duyarlı bireylerde miyotik kullanımına bağlı retina dekolmanı rapor edilmiştir.