1ilaç

BSS Dengeli Tuz Çözeltisi

ALCON 

 

 

Etken Madde(ler):

Sodyum klorür 0.64 %, Potasyum klorür 0.075 %, Kalsiyum klorür 0.048 %, Magnezyum klorür 0.03 %, Sodyum asetat 0.39 %, Sodyum sitrat 0.17 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 ml, 500 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Bu solüsyon, her cerrahi girişimin gerektirdiği standard işlemler çerçevesinde uygulanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Gözde, kulakta, burun ve boğazda çeşitli amaçlarla yapılacak irigasyonlarda endikedir.

 

Uyarılar:

Enjeksiyon ve i.v. enfüzyon için kullanılmaz. Bu solüsyon herhangi bir koruyucu içermez ve bu nedenle de bir hastada uygulandıktan sonra arta kalan kısım başka bir hasta için kullanılmaz. Şişe içinde vakum olduğundan emin olduktan sonra ve şişe ile ağzındaki özel olarak kapatılmış tıpası bozulmamışsa uygulanır. İçine herhangi bir ilacın konması intraoküler dokularda hasara yol açabilir. Ayrıca, intraoküler irigasyon solüsyonu olarak kullanıldığı oküler cerrahi girişimlerden sonra korneal bulanıklık ve ödem görülebildiği bildirilmiştir. Diğer tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi kornea ve diğer oküler dokularda en az travma ortaya çıkması için gerekli tüm tedbirler alınmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Korneal endotelin normal olmadığı koşullarda irigasyon uygulanması veya diğer travmalar bullöz keratopati ile sonuçlanabilir. Bu irigasyon solüsyonunun uygulanması ile postoperatif enflamatuvar reaksiyonlar, korneal ödem ve korneal dekompansasyon vakaları bildirilmiştir.