1ilaç

BRODİL Şurup

 ADİLNA

 

 

Etken Madde(ler):

Efedrin hidroklorür 6.666 mg/5 ml, Gliseril gayakolat (Gayafenesin) 100 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

150 ml'lik renkli şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinlerde: Yemeklerden sonra günde 3-4 defa 15 ml. 6 yaşından büyük çocuklarda: Günde 3 defa 10 ml. 6 yaşından küçük çocuklarda: Doktor tarafından başka bir tavsiyede bulunulmamışsa günde 3 defa 5 ml.

 

 

Endikasyonları:

Bronşiyal astma, allerjik astma, çocuklardaki gece öksürükleri, akut kronik bronşit, amfizem, korpulmonale, akciğer spazmları ve sigara içenlerde görülen tahriş öksürüklerinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Duyarlı olanlarda, guatr, hipertiroid, gebelik durumlarında ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Hipertansiyon, ağır kalp yetmezliği ve tirotoksikozda kontrendikedir. Organik kalp hastalarında, hipertansiyon, prostat hipertrofisi ve glokomda dikkatle kullanılmalıdır. Potasyum iyodür içeren preparatlar önemli böbrek yetmezliklerinde, hiperkalemi durumlarında kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Taşikardi, bulantı, uykusuzluk ve idrar retansiyonu gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Teofilin, eritromisin ve troleandomisin gibi ilaçlarla birlikte verilmemelidir. Simetidin teofilinin kan konsantrasyonunu artırdığından doz azaltılmalıdır. Efedrin, siklopropan, halotan, halojenli hidrokarbonlar ve trisiklik antidepresanlarla birlikte verilmemelidir. MAO inhibitörü kullanan hastalar ilacı bıraktıktan 10 gün sonra efedrin içeren ilaç alabilirler.