1ilaç

FENOKODİN Tablet  

Adeka 

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Analjezikler > Kodein

Önemli:

Bu ürün YEŞİL REÇETE ile verilmesi gereken ürünlerdendir.

 

 

Etken Madde(ler):

Kodein 20 mg, Dionin 10 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 tablet

 

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde 3-4x1 tablet, çocuklarda 3-4x1/2 tablettir. Tedavi süresi en fazla 2 gündür.

 

 

Endikasyonları:

Akut ve kronik bronşitlerde; solunum yollarının, akciğer ve plevranın öksürük ile bileşik bütün hastalıklarında; akciğer tüberkülozunda; soğuk algınlığında ve gripal enfeksiyonlarda kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Psikonörotik, psikopatik ve duygusal yönden dengesiz olan hastalarda kullanılmamalıdır. Çünkü, bu tür hastalar üzerinde alışkanlık tehlikesi daha büyüktür. Monoamin oksidaz inhibitörü olan ilaçlarda ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte verilmemelidir. Çünkü, hiperterma, solunum yetersizliği, konvülziyon, serebral ödem ve dengesiz kan basıncı ile koma meydana gelebilmektedir.

 

Uyarılar:

Kodein ve Dionin bağımlılık yapabilir. Yüksek dozda ve uzun süre kullanılmamalıdır! Hassasiyeti olanlarda, hamilelerde, süt veren annelerde, solunum darlığı olanlarda, enfarktüs gibi ileri kalp rahatsızlıklarında, safra koliği olanlarda ve kronik kabızlıktan muzdarip olanlarda kullanılmamalıdır. Alkol ve depresan ilaçlarla birlikte almaktan sakınılmalıdır. MAO inhibitörü ilaç alanlar bu ilacı bıraktıktan ancak iki hafta sonra kullanabilirler. İlaç kullanıldığında sedasyon yapabileceğinden vasıta kullananlar ve dikkat gerektiren işlerde çalışanlar dikkatli olmalıdırlar.

 

Yan Etkileri:

Duygusal yönden dengesiz olan kişilerde alışkanlık meydana getirebilmektedir. Kabızlık, kusma ve bulantı yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Monoamin oksidaz sınıfından olan ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşim ve geçimsizlik yaptığından bu ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Hipnotikler, sedatifler, anestezikler, trisiklik antidepresanlar, fenotiyazinler ve alkolle beraber kullanılmamalıdır. SGOT/SGPT, Glikoz, Amilaz/Lipaz testleri üzerinde yükseltici ve hatalı etki yapabilir.