1ilaç

DİAFURYL Kapsül

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Nifuroksazid 100 mg

 

Piyasa Şekilleri: 12 kapsüllük ambalajlarda.

Kullanım Şekli: Erişkinler: Günde 4 defa 2 kapsül. 6 yaşından büyük çocuklar: Günde 3-4 defa 2 kapsül (600-800 mg). 6 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde, oral süspansiyon formu önerilir. Tedavi 7 günden fazla sürdürülmemelidir.

 

 

Endikasyonları:
İnvazif olmayan (genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon veya toksisite belirtilerinin görülmediği) bakteriyel kökenli olduğu düşünülen akut diyare tedavisinde, rehidratasyona ek olarak kullanılır. Rehidratasyonun derecesi ve uygulama yolu, diyarenin şiddetine ve hastanın yaşı ile durumuna bağlı olarak değişir. Antibakteriyel maddelerin uygun kullanımı ile ilgili resmi öneriler gözönünde bulundurulmalıdır.

 

 

Kontrendikasyonları: Nitrofuran türevlerine veya yardımcı maddelerin birine karşı aşırı duyarlılık bulunması halinde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: İki günlük uygulamadan sonra diyarenin devam etmesi halinde, tedavi yöntemi yeniden değerlendirilmeli ve rehidratasyon tedavisi yapılması düşünülmelidir. İnvazif bir durumun göstergesi olan klinik belirti ve semptomlarla giden enfektif diyarede (dışkıda kan veya mukus bulunması halinde), sistemik dağılımı iyi olan  antibakteriyel ilaçlar kullanılmalıdır. Sakkaroz içermesi nedeniyle, nadir metabolik bozukluklar olanlarda kullanılması kontrendikedir. 6 yaşın üzerindeki çocuklarda. Diyarenin neden olduğu sıvı kaybını yerine koymak için, çocuğa bol miktarda şekerli veya şekersiz içecekler içirilmelidir. Diyare sırasında beslenme sürdürülmelidir, çiğ sebzeler, meyve, yeşil sebzeler, baharatlı yiyecekler, buzlu içecek ve yiyeceklerin verilmesinden kaçınılmalıdır. Gebelik kategorisi B'dir. Gebelik sırasında kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Kısa süreli tedavi sırasında emzirme mümkündür.

 

Yan Etkileri: Deride döküntü, ürtiker, Quincke ödemi veya anafilaktik şok gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri: Antabus-tipi reaksiyona yol açan ilaçlar veya MSS depresanlarıyla birlikte kullanılması önerilmez.