1ilaç

CORTİMYCİNE Göz Pomadı

 A. İbrahim 

 

Etken Madde(ler): Hidrokortizon asetat 10 mg/g

 

Piyasa Şekilleri: 5 g'lık özel kanüllü tüplerde.

Kullanım Şekli: Günde 3-4 kez olmak üzere, alt göz kapağı aşağı çekilerek konjunktivaya bir miktar sıkılır.

 

 

Endikasyonları:
Palpebral ve bulber konjunktiva, bahar aylarında görülen allerjik konjunktivit, akne rozase keratit, süperfisiyel noktalı keratit, herpes zoster keratiti, iritis ve siklitis gibi göz küresinin anterior bölümüne ait iltihabi durumlarda kullanılır. Ayrıca kimyasal madde, radyasyon, ısı ve yabancı cisim penetrasyonuyla oluşan korneal, konjunktival ve skleral harabiyetlerde endikedir. Katarakt, glokom ve korneal transplantasyon gibi göz ameliyatlarından sonra profilaktik olarak, iltihabı önlemek amacıyla da kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: Hidrokortizona aşırı duyarlılığı olanlarda, bakteriyel, viral veya fungal oküler enfeksiyonlarda, göz tüberkülozunda, akut süperfisiyel herpes simpleks keratitinde (dendritik keratit), canlı virüs aşılarının (çiçek aşısı gibi) uygulaması sırasında kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Hidrokortizon ufak zedelenmelerde kullanılmamalıdır. Mustard gaz (diklora etilsülfür) keratiti, Sjogren keratokonjuntiviti veya dejeneratif bozukluklarda etkili değildir. Geniş açılı glokom, diabetes mellitus, 5 diyoptriden daha büyük miyopi olgularında ve Krukenberg Spindle'de çok dikkatle uygulanmalıdır. Herpes simpleksin neden olduğu stomal keratit veya üveitis tedavisinde antiviral ilaçlarla birlikte hidrokortizon uygulaması dikkatle yapılmalıdır. İlacın kronik kullanımı ancak devamlı tıbbi kontrol altında yapılmalıdır. Uzun süreli tedavi gören hastalarda ilk 2 aydaki her 2-4 haftada bir göz içi basıncı kontrol edilmelidir. Eğer basınçta herhangi bir artış görülmemişse ayda veya 2 ayda bir kontrole devam edilmelidir. Bu kontrollerden başka pupil, göz kapağı ve korneada gerekli gözlemler yapılmalıdır. Gebelikte güvenilirliği belli değildir. Özellikle uzun süreli ve yüksek dozlardaki uygulamalardan kaçınılmalıdır. Kesin gerekmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır. Emziren annelerde sütle yenidoğana geçebileceğinden, bebekte yan etkiler görülebilir.Yan Etkileri: Bazı kişilerde göz içi basıncı artabilir. Bu artışın şiddeti; ilaç konsantrasyonuna, kullanma süresine ve sıklığına bağlıdır. Uzun süreli kullanımda geniş açılı glokom, optik sinir harabiyeti, görme bozukluğu, katarakt oluşabilir. Nadiren geçici kaşıntı veya yanma, midriyazis, ptozis, epiteliel noktalı keratit, korneal veya skleral malasia ile tedavi bitiminden sonra veya tedavi sırasında akut anterior üveitis görülebilir.