1ilaç

BEKUNİS Draje

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Bisakodil 5 mg, Sennosid B 3 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 draje

Kullanım Şekli: Gece yatmadan önce 1 draje suyla alınır. Rahat bir defekasyonun sağlanamadığı durumlarda bu doz artırılabilir.

 

 

Endikasyonları:
Konstipasyon; kronik, atonik durumlar ve doğum sonrası kabızlık durumları ve radyolojik tetkiklerden önce kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır. Bulantı, kusma veya apandisit düşündüren diğer bulguların varlığında, akut abdomen, ileus, karın ağrısı, cerrahi ve elektrolit dengesinin bozulduğu durumlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Uzun süreli kullanımının barsak tembelliği ve su-elektrolit dengesi bozukluğu yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 1 haftadan daha uzun süreyle devamlı kullanılmamalıdır. Minimal düzeyde emilmesine karşın hamileler ve süt veren annelerde yalnızca doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri: Özellikle uzun süre ve yüksek dozda kullanılması sonucu kolik ve kramp gibi gastrointestinal rahatsızlıklar, nadiren flatulans ve hipotansiyon, baş dönmesi görülebilir. Uzun süreli ya da aşırı dozlarda kullanımlarda bütün diğer laksatiflerde olduğu gibi ishal, su-elektrolit kaybına, özellikle potasyum kaybına neden olabileceği, ayrıca atonik nonfonksiyonel kolon tablosu gelişebileceği unutulmamalıdır.

 

İlaç Etkileşimleri: Potasyum eksilmesine bağlı olarak, kardiyak glikozidlerinin etkisini arttırabilir. Antasitler ve simetidin ile birlikte alınmamalıdır. Bu ilaçların uygulanmasından iki saat sonra alınabilir. Antrokinon laksatifleri, fenol sülfon fitalein'in (PSP) İdrarla atılımını arttırır. Aynı zamanda idrarda ürobilinojen ve Kober yöntemiyle ölçülen östrojen tayinlerini yanıltabilir.