1ilaç

RHINOTUSSAL Süspansiyon

 A. İbrahim 

Önemli: Bu ürün KONTROLE TABİ olup normal reçete ile verilerek reçete kayıt defterine kaydedilmesi gereken ürünlerdendir.

 

 

Etken Madde(ler): Fenilpropanolamin HCl 16.7 mg/5 ml, Dekstrometorfan HBr 6.7 mg/5 ml, Karbinoksamin 1.3 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri: 100 ml'lik cam şişelerde.

 

Kullanım Şekli: 1-5 yaş arası çocuklara: Sabah ve akşam 5 ml. 6-12 yaş arası çocuklara: Sabah ve akşam 10 ml. 12 yaşından büyükler ve yetişkinlere: Sabah ve akşam 15 ml. Kullanmadan önce Rhinotussal Süspansiyon şiddetle çalkalanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:
Soğukalgınlığında görülen öksürük ve rinit, grip ve burun mukozası ile diğer teneffüs yollarında görülen alerjik enflamasyonda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları: Hipertiroidizm, feokramositoma, dar açılı glokom, rezidüel ürin formasyonlu prostatik hipertrofi, hipertansiyon, etkin maddelere karşı hipersensitivite, MAO inhibitörleri ile aynı anda tedavi durumlarında kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Ciddi organik kardiyovasküler hastalığı olanlar ile kalp ritm bozuklukları, hepatik hastalığı ve astması bulunan hastalarda ilacın dozu dikkatle ayarlanmalıdır. Tiroid, diabetes mellitus veya hipertansiyonu olan hastalar tıbbi denetim altında tutulmalıdır. Gebelerde yarar/risk oranı dikkate alınmalıdır.

 

Yan Etkileri: Gastrointestinal şikayetler, bulantı, ağız kuruluğu , kusma, mide yanması, iştahsızlık, merkezi sinir sistemi bozuklukları, sedasyon, görme bozuklukları, glokom endüksiyonu, vertigo, güçsüzlük, uyku bozukluğu, sinirlilik, huzursuzluk, titreme, çarpıntı, ventriküler aritmi, anjinal şikayetler, kan basıncında artış, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma hali, parabenlere veya etkin maddelere karşı istidatlı hastalarda hipersensitivite reaksiyonları (örneğin cilt reaksiyonları), çok nadir olarak kan sayımında değişiklik. Muhtemelen bebeklerde ve yaşlı hastalarda yüksek dozlar alınması halinde, merkezi ajitasyon durumları. Bu ilaç önerilen dozlarda kullanılsa dahi bazı hastalarda motorlu vasıta ve makine kullanma gibi dikkat gerektiren işlerin yapılabilme yeteneğini azaltabilir. Bu durum özellikle alkol ile birlikte kullanılırsa görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri: Merkezi Sinir Sistemi depresanlarının ve/veya alkolün etkilerini güçlendirebilir. Guanetidin ile aynı anda uygulandığında ilacın sempatomimetik etkisini arttırabilir. Halotan ile birlikte uygulandığı takdirde kardiyak aritmi görülebilir.