1ilaç

RHINOPRONT Süspansiyon

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Fenilpropanolamin HCl 16.7 mg/5 ml, Karbinoksamin 1.3 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri: 100 ml'lik cam şişelerde.

 

Kullanım Şekli: Kullanmadan önce kuvvetlice çalkalanmalıdır. 1-5 yaş arası çocuklara: Sabah ve akşam 1 ölçek; 6-12 yaş arası çocuklara: Sabah ve akşam 2 ölçek; 12 yaşından büyükler ve yetişkinlere: Sabah ve akşam 3 ölçek kullanılması önerilir. 2 haftadan uzun süre kullanımlarda hasta takip edilmelidir.

 

 

Endikasyonları:
Soğukalgınlığı, saman nezlesi ve vazomotor riniti olan hastalarda rinit ve sinüzitin semptomatik olarak tedavi edilmesi için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: Tirotoksikoz, feokromositom, dar açılı glokom, rezidüel ürin formasyonlu prostatik adenom, hipertansiyon ve içindeki maddelere karşı ve parabenlere karşı hipersensitivite durumlarında ve MAO inhibitörleri ile aynı anda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Ciddi organik kardiyovasküler hastalığı olanlar ile kalp ritm bozuklukları bulunan hastalrda ilacın dozu dikkatle ayarlanmalıdır. Tiroid, diabetes mellitus veya hipertansiyonu olan hastalar tıbbi bir denetim altında tutulmalıdır. Gebelerde kullanımında yarar/risk oranı gözönüne alınmalıdır.

 

Yan Etkileri: Nadiren görülen yan etkiler: Gastrointestinal şikayetler, bulantı, ağız kuruluğu, kusma, mide yanması, iştahsızlık, MSS bozuklukları, sedasyon, görme bozuklukları, glokom endüksiyonu, vertigo, güçsüzlük, uyku bozukluğu, sinirlilik, huzursuzluk, titreme, çarpıntı, ventriküler aritmi, anjinal şikayetler, kan basıncında artış, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma hali, parabenlere veya içerdiği maddelere karşı hipersensitivite reaksiyonları, çok nadir olarak kan sayımında değişiklik. Muhtemelen bebeklerde ve yaşlı hastalarda yüksek dozlar alınması halinde, merkezi ajitasyon durumları. Bazı hastalarda motorlu vasıta ve makine kullanma gibi dikkat gerektiren işlerin yapılabilme yeteneğini azaltabilir.

 

İlaç Etkileşimleri: MSS depresanlarının ve/veya alkolün etkilerini güçlendirebilir. Guanetidin ile aynı anda uygulandığında ilacın sempatomimetik etkisini artırabilir. Halotan ile uygulandığında kardiyak aritmi görülebilir.