1ilaç

DONAXYL Vajinal Tablet

 A. İbrahim 

 

Etken Madde(ler): Dekualinyum klorür 10 mg

 

Piyasa Şekilleri: 6 vajinal tablet içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli: Altı gün boyunca her gün bir vajinal tablet alınır. Vajinal tabletler, akşamları yatmadan önce, vajinanın iyice derinine yerleştirilmelidir. Tedaviye menstruasyon döneminde ara verilmeli, adet kanaması sona erdiğinde devam edilmelidir. Subjektif rahatsızlık (kaşıntı, akıntı, koku) sona erse bile, tedaviye devam edilmelidir. Çünkü altı günlük ilaç kullanma süresinden önce tedaviye son verilmesi, rahatsızlığın nüksetmesine sebep olabilir. Donaxyl'in günde 1 tabletten daha yüksek dozlarda kullanılması etkide herhangi bir artış sağlamayacağı gibi yan etkilerin de ortaya çıkışını kolaylaştıracaktır.

 

 

Endikasyonları:
Bakteriyel ve mikotik kaynaklı vajinal akıntı (yani, bakteriyel vajinoz ve kandidiyaz) - Trikomoniyaz - Jinekolojik operasyonlar ve doğum öncesi asepsi sağlanmasında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları: Etken maddeye veya diğer bileşenlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlar, vajinal epitel ülserasyonu olanlar ve cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu preparatı kullanmamalıdır.

 

Uyarılar: Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Sabunlar veya diğer anyonik yüzey aktif maddelerle birlikte kullanılmaz. Gebelik kategorisi B'dir. Gebeliğin ilk üç aylık dönemi içerisinde olan kadınlara verilirken dikkatli olunmalıdır. Dekualinyum klorür'ün anne sütüne geçmesiyle ilgili veri bulunmamaktadır.

 

Yan Etkileri: Kullanım bölgesinde ender olarak, şiddetli kaşıntı, yanma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu yan etkiler vajinal enfeksiyon semptomlarıyla da ilişkili olabilir. Bazı vakalarda (%0.002), vajinada kanama yüzeyi defekti (erozyonlar) gibi lokal irritasyon etkilerinin ortaya çıktığı bildirilmiştir. Bu vakalarda, vajina yüzeyinin önceden zarar gördüğü (örneğin; östrojen eksikliği veya belirgin inflamasyon sonucu) gözlemlenmiştir. Oldukça nadir olarak (%0.0003), hastalarda ateş görüldüğü bildirilmiştir. Ateş yükselmesi halinde ilaç kullanımı kesilmelidir.